zápal močových ciestAko sa zápal močových ciest prejavuje, aké sú príčiny jeho vzniku a ako ho účinne a úspešne liečiť? Moderná veda potvrdila správnosť dlhodobého presvedčenia ľudových liečiteľov: liečivky a iné prírodné prostriedky môžu skutočne zmierniť nepríjemné a potenciálne závažné príznaky zápalu močových ciest – bežného problému mnohých žien.

Zápal močových ciest (cystitída) je zápal močového mechúra a močovej trubice, odvádzajúcich z močového mechúra moč. Toto ochorenie postihuje oveľa častejšie ženy – jedna z piatich žien ním trpí aspoň raz ročne. Liečenie má byť okamžité a väčšinou si vyžiada antibiotiká, pretože recidívy týchto infekcií môžu viesť k závažným ochoreniam obličiek.

Príčina vzniku zápalu močových ciest


Zápal močových ciest je dôsledkom bakteriálnej infekcie. Normálny moč je sterilný – neobsahuje žiadne baktérie. Iba cestou z močového mechúra zmýva malé množstvo baktérií zo sliznice močovej trubice. Niekedy však baktérie v močových cestách premôžu imunitnú obranu organizmu, rozmnožia sa a vyvolajú zápal.

Ak sa častejšie potláča nutkanie na moč, môže sa zvyšovať pravdepodobnosť zápalu močových ciest, močových infekcií. K ich vzniku môže tiež prispievať nedostatok osobnej hygieny a tehotenstvo, pri ktorom je močový mechúr stláčaný plodom a nemôže sa dobre vyprázdňovať.

Príznaky zápalu močových ciest

Zápal močových ciest sprevádza časté nutkanie na moč, vymočenie len nepatrného množstva moču, silné nutkanie, pálčivé pocity alebo bolesť pri močení, zapáchajúci, zakalený alebo nezvyčajne tmavý moč, kŕče alebo pocit tiaže v podbrušku.

Liečba zápalu močových ciest

Doplnky uvedené na tejto stránke užívajte pri prvých známkach pálenia pri močení. Začnite vitamínom C a brusnícami.

Vitamín C pomáha okysliť moč, takže sa močový mechúr stáva menej priaznivým prostredím pre patogénne baktérie.

Zároveň tiež posilňuje imunitný systém. Kľukva takisto okysľuje moč, ale oveľa dôležitejšie je, že bráni infekčným baktériám udržať sa na sliznici močových ciest. Doplnky možno užívať spoločne s echinaceou, liečivkou, ktorá zvyšuje obranyschopnosť imunitného systému.

Pite veľa tekutín, aby sa odplavovali baktérie a toxíny. Fytoterapeuti používajú pri liečení močových infekcií mnoho rôznych liečiviek, či už jednotlivo alebo v zmesiach, aj keď ich účinok nie je vždy celkom jasný. Patrí medzi ne bazový kvet, pýr plazivý, praslička, buchu (agathosma) a planá mrkva a môžu sa užívať ako tinktúra alebo čaj. Ak je moč alkalický (ako tomu býva u vegetariánov), odporúčajú liečivku medvedicu (arctostaphyllos).

Niektoré infekcie močových ciest môžu prejsť v závažnejšie obličkové infekcie, preto je dôležité skúšať tieto prírodné prostriedky iba 24 až 36 hodín. Ak nezmiznú ťažkosti, ihneď vyhľadajte lekársku pomoc. Ak je infekcia potvrdená, lekár vám pravdepodobne predpíše antibiotiká. Tie však zničia aj užitočné baktérie v črevách, ktoré pomáhajú chrániť zažívacie ústrojenstvo.

Probiotiká (kultúry užitočných baktérií) sú prospešné všetkým pacientom, ktorí užívajú antibiotiká, pretože dopĺňajú užitočné baktérie. Ostatné odporúčané doplnky možno užívať ďalej zároveň s antibiotikami.

Čo je vhodné používať na zápal močových ciest

  • Vitamín C 250 mg každú druhú hodinu, kým to budete znášať (ak sa objaví hnačka, znížte dávku).
  • Kľukva (brusnica) 400 mg výťažku dvakrát denne (môžete striedať s pitím nesladenej kľukovej štavy).
  • Echinacea (echinacea) šálku čaju z echinacey niekoľkokrát denne (echinaceu môžete zmiešať s voduľkou alebo žihľavou).
  • Probiotiká dve kapsuly trikrát denne nalačno alebo dva až tri poháriky biojogurtu denne (kupujte kultúry acidofila alebo bifida alebo zmes obidvoch).

Kedy navštíviť lekára so zápalom močových ciest

Ak trvajú pocity pálenia, bolesti a iné príznaky dlhšie ako 24 až 36 hodín cez domáce liečenie. Ak je pálenie sprevádzané výtokom z pošvy alebo penisu. Ak sú hore uvedené príznaky sprevádzané bolesťou v chrbte, zimnicou a horúčkou. Ak máte v moči krv. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o zápale močových ciest

Protiinfekčný bylinkový čaj si pripravíte preliatím dvoch lyžičiek zmesi buchu, kukuričných fúzov a planej mrkvy (Daucus Carrot) šálkou horúcej vody, necháte 15 minút lúhovať a scedíte. Oslaďte medom. Okrem toho, že je možné z nich variť čaj, môžu sa echinacea aj buchu používať ako prostriedok na omývanie. Tým sa zabráni recidívam zápalov u žien, ktoré k tomu majú sklon. Pripravte si šálku čaju v jednej alebo niekoľkých bylín a ochlaďte ho. Roztokom si potom umývajte oblasť genitálií. Nepoužívajte parfumované výplachy a intimspreje, môžu dráždiť močové cesty.

Pite pohár vody každú hodinu. Zvýši to prietok moču, ktorá vyplaví škodlivé látky z močových ciest. Vymočte sa vždy hneď, keď pocítite nutkanie.

Výťažok z brusníc (brusnice) pomáha udržať močové cesty bez škodlivých baktérií a možno ho užívať na prevenciu i liečenie infekcií.

Udržujte vonkajšie pohlavné ústrojenstvo a oblasť okolo konečníka čistú a suchú. Pred pohlavným stykom a po ňom sa umyte. Oblasť konečníka umývajte vždy spredu dozadu, aby ste zabránili zavlečeniu baktérií do močových ciest. Noste bavlnenú spodnú bielizeň, ktorá umožňuje telu dýchanie, a po cvičení alebo plávaní sa rýchlo prevliekajte do suchej bielizne.