krčové-žilyZdravé žily majú chlopne, ktoré umožňujú prúdenie krvi len jedným smerom a zabraňujú spätnému toku. Ak tieto chlopne zoslabnú a úplne sa nedovierajú, krv sa môže vracať späť, hromadí sa, prúd krvi je znížený a výsledkom sú uzlovité, pokrivené žily, nazývané varixy (kŕčové žily). Dochádza k tomu väčšinou na nohách (výnimku sú kŕčové žily v konečníku – hemoroidy).

Pokrivené modré kŕčové žily – často zdedené – sú nevzhľadné a niekedy aj bolestivé. Chirurgickému zákroku môžete uniknúť, ak budete jesť správnu stravu, pozmeníte spôsob života a budete užívať vlákninu a bylinky, ktoré posilňujú cievy a zabraňujú opuchom.

Príčiny kŕčových žíl


Hlavnú úlohu pri vzniku kŕčových žíl hrajú genetické a hormonálne faktory. Ochorenie býva rodové a postihuje štyrikrát častejšie ženy ako mužov. Ďalšou príčinou môže byť obezita, tehotenstvo a zdvíhanie ťažkých bremien – to všetko spôsobuje na žily nadmerný tlak. Tehotenstvo okrem toho vyvoláva hormonálne zmeny, o ktorých sa predpokladá, že oslabujú žily na nohách. Táto žilová porucha často postihuje ľudí, ktorí väčšinu pracovného času trávia postojačky, posediačky krížia nohy a málo sa pohybujú či cvičia. Riziko kŕčových žíl vzrastá pri ochorení pečene alebo zlyhávaní krvného obehu.

Príznaky kŕčových žíl

Kŕčové žily sa prejavujú ako pokrivené, vinuté modré žily väčšinou na lýtku, v kolennej jamke a na vnútornej strane stehna. Medzi príznaky patria aj bolestivé a na pohmat citlivé lýtka, zvlášť po dlhšom státí. V závažnejších prípadoch aj opuchnuté členky.

Liečba kŕčových žíl

Ak máte kŕčové žily, užívanie vitamínu C a flavonoidov (ktoré podporujú využitie vitamínu C v tele) a vitamínu E vám zlepší krvný obeh a posilní žilové steny. K vitamínom môžete pridať bylinku pupočník ázijský, ktorý podporuje tok krvi, zvyšuje tonus spojivových tkanív obklopujúcich žily a udržuje žily pružné. Čučoriedka pupočník dopĺňa, preto tiež často bývajú obe k dostaniu v jednom doplnku.

Miesto čučoriedky a pupočníka môžete použiť pagaštan konský. Pravdepodobne je schopný zvládať opuchy aj zápal a zabraňuje hromadeniu tekutín. Ak výťažok z pagaštanu konského nezoženiete, nahraďte ho listnatcom kopijovitým. Doplnky a bylinky, ktoré sa vám osvedčia, môžete užívať prakticky trvalo.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri kŕčových žilách

  • vitamín C 500 mg a 250 mg flavonoidov dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávku vitamínu C)
  • vitamín E 400 mg denne (ak užívate lieky proti stráženia krvi, poraďte sa s lekárom)
  • pupočník ázijský 200 mg výťažku alebo 400 až 500 mg surovej bylinky trikrát denne (neužívajte počas tehotenstva)
  • čučoriedka 80 mg výťažku trikrát denne (výťažok štandardizovaný na obsah 25 percent antokyanidínov)
  • pagaštan konský 500 mg výťažku každé ráno (výťažok štandardizovaný na obsah 16 až 21 percent escínu)
  • listnatec kopijovitý (150 mg výťažku trikrát denne, štandardizovaný na obsah 9 až 11 percent ruskogenínu)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak dôjde v okolí kŕčových žíl k začervenaniu – môže to byť známka nebezpečného zápalu žíl, ak vám sťažujú chôdzu bolesti, ak koža okolo žíl zmenila farbu alebo sa olupuje, ak sa vyvinie nad kŕčovou žilou malý otvorený vriedok alebo ak máte opuchnuté členky – môže ísť o retenciu tekutín.

Kŕčové žily – zaujímavosti a rady

Podľa nedávnej talianskej štúdie z 87 ľudí sa u chorých, ktorí užívali aspoň po dobu dvoch mesiacov pupočník ázijský, zlepšila žilová funkcia viac ako u chorých užívajúcich len placebo. Neboli pozorované žiadne vedľajšie účinky.

Pacientom, ktorí trpia kŕčovými žilami, sa často odporúčajú kompresívne elastické pančuchy. Tie síce zmierňujú problémy, ale môžu byť dosť nepohodlné a ich výmeny trochu nákladné. Podľa súčasných nemeckých štúdií ľuďom s rizikom kŕčových žíl urobí užívanie pagaštanu konského rovnakú službu ako elastické pančuchy. Cvičte a pohybujte sa, ale chráňte sa pred väčšími telesnými otrasmi. Dajte prednosť skôr jazde na bicykli ako joggingu, veľa chodievajte a plávajte. Ak cvičíte s činkami, používajte len tie ľahšie.

Kedykoľvek je to možné, majte nohy vo zvýšenej polohe, bráni to hromadeniu krvi v žilách. Vyvarujte sa dlhému státiu alebo sedeniu a neprekladajte nohy krížom. Nenoste tesné oblečenie ani topánky, nohavice majte radšej voľnejšie a bez opasku. To všetko môže brániť pohybu krvi nahor k srdcu.