Chrípka aj bežné nachladnutie sú ochorenia dýchacích ciest, preto býva niekedy ťažké určiť, čo vás práve postretlo. Nachladnutie sa obvykle vyvíja postupne, chrípka však udrie náhle. Ráno ešte máte pocit plného zdravia a popoludní sa už cítite veľmi zle. Taktiež uzdravovanie je pri týchto infekciách rôzne.
Prechladnutie trvá zvyčajne týždeň, ale ak máte v poriadku imunitný systém, môžu vás príznaky obťažovať len tri či štyri dni. Chrípka môže trvať až desať dní, ale únava, ktorá ju sprevádza, môže pretrvávať aj niekoľko týždňov. Po prechladnutí sa zriedka objavujú závažnejšie komplikácie, chrípka však môže spôsobiť ťažký zápal priedušiek aj zápal pľúc.
Príčiny chrípky a nachladnutia
Nachladnutie aj chrípku vyvolávajú vírusy, ktoré sa uchytia na sliznici nosa alebo hrdla, rozšíria sa v horných dýchacích cestách a niekedy prejdú až do pľúc. Odpoveďou imunitného systému je zaplavenie postihnutých oblastí bielymi krvinkami bojujúcimi s infekciou. Príznaky prechladnutia a chrípky nie sú spôsobené samotnými vírusmi.
Sú výsledkom pokusov organizmu odvrátiť infekciu. Chrípka aj prechladnutie sú častejšie v zime, keď kúrenie znižuje v bytoch vlhkosť vzduchu. Nedostatok vlhkého vzduchu vysušuje nosovú sliznicu a vytvára tak dokonalú základňu na množenie vírusov a následnému ochoreniu chrípkou alebo nachladnutiu.
Príznaky chrípky a nachladnutia
Klasické príznaky prechladnutia sú upchatý nos, bolesti v krku, chrapot a kýchanie. Nebývajú tak závažné ako príznaky chrípky, ku ktorým patrí horúčka, nesmierna únava, bolesti hlavy a svalov. Chrípku a prechladnutie sprevádza tiež pocit napätia v hlave a na pľúcach, kašeľ, vodnatá sekrécia z nosa a zimnica.
Liečba
- lieky proti bolesti – analgetiká
- lieky proti horúčke – antipyretiká
- Wobenzym – podporuje účinnosť antibiotík aj oslabenú imunitu
- zinok – podporuje hojenie a imunitu
- betakarotén – podporuje vstrebávanie zinku a hojenie slizníc
- chlorofyl – má antibiotické účinky a môže hojiť podráždenie úst a hrdla
- Vironal – širokospektrálny bylinný sirup s protibakteriálnym a protivírusovým účinkom, podporujúce imunitu
- echinacea – na podporu imunity
- včelí propolis – chráni sliznicu úst a hrdla, má antibiotické účinky
- cesnak, alebo cesnakové kapsule – môžu skrátiť dĺžku infekcie a upokojiť bolesti v krku, taktiež majú antibiotické vlastnosti
- obmedziť / vylúčiť fajčenie, pretože dym dráždi krčnú sliznicu
- kloktanie morskej soli v pohári teplej vody
- harmanček – zmierňuje horúčku, bolesti hlavy a bolesti hrdla
- bylinné čaje z myrhy, mäty, tymianu, šalvie a rebríčka
- dostatok odpočinku
- pitný režim
- doplnenie vitamínov a minerálov
- probiotiká – na obnovenie črevnej mikroflóry po užívaní antibiotík
Kedy vyhľadať lekára
Lekára vyhľadajte ak máte teplotu nad 38 °C tri dni alebo ak stúpne nad 39 °C a vyššie, ak máte bolesti hrdla a teplotu nad 38 °C 24 hodín, mohla by to byť tiež streptokoková angína vyžadujúca liečenie antibiotikami. Taktiež ak sa zmení hlienový sekrét v zelený, žltý alebo nahnedlý, býva to známka bakteriálnej infekcie vo vedľajších nosových dutinách alebo na pľúcach. Návštevu lekára neodkladajte ak máte bolesti na prsiach a dýchavičnosť, môžete mať zápal pľúc, zvlášť ak pretrváva horúčka.
Chrípka a nachladnutie – zaujímavosti a rady
Umývajte si často ruky, aby ste znížili možnosť zachytenia infekcie. V zime zvlhčujte vzduch v byte zvlhčovačom. Uvažujte o očkovaní proti chrípke. Vytvorenie imunity trvá šesť až osem týždňov, preto sa nechajte zaočkovať už na jeseň, skôr ako začne chrípková sezóna. Každý rok sa objavujú iné kmene vírusu chrípky, takže je nutné každoročné očkovanie.