bolesť-pŕsBolestivé prsníky s drobnými hrčkami, ktoré zvyšujú nepríjemné pocity pred menštruáciou (fibrocystóza prsníka), sú mimoriadne časté u žien do 50 rokov. Vybrané potravinové doplnky a zmena stravy môžu pomôcť zmierniť bolesť pŕs.

Štruktúra tkaniva a hutnosť normálnych prsníkov je menlivá. Ženy pred menopauzou mávajú v prsiach viac tkaniva (preto sa môžu zdať prsia pevnejšie a na pohmat uzlíkovité) a menej tuku ako v neskorších rokoch. Niekedy sa v prsiach vyvinú drobné cysty naplnené tekutinou alebo väzivové zmenené oblasti, ktoré bývajú pred menštruáciou citlivé. Hoci nepríjemné pocity v prsníkoch má počas života väčšina žien, niektoré z nich majú každý mesiac také bolesti, že to narúša ich každodennú činnosť.

Takéto predmenštruačné ťažkosti sa označujú ako fibrocystické ochorenie prsníka (fibrocystická mastopatia). Aj keď tento stav nijako nezvyšuje riziko rakoviny prsníka, uzlíky v prsnom tkanive veľmi sťažujú diagnózu vznikajúceho malígneho bujnenia. Normálny uzlík sa obvykle líšia od rakovinového, pretože sa v prsníku voľne pohybuje a počas menštruačného cyklu sa mení.

Bolesť pŕs a jej príčiny


Fibrocystické zmeny v prsníku sú spôsobené vzostupom a poklesom hladiny hormónov počas menštruačného cyklu. Ženy, u ktorých sa tvoria obzvlášť vysoké hladiny estrogénov v súvislosti s nízkou hladinou progesterónu po ovulácii, mávajú bolesť pŕs väčšiu. Táto kombinácia je spájaná s veľkým množstvom prolaktínu, hormónu, ktorý aktivuje tvorbu mlieka po pôrode, ale zvyšuje citlivosť prsníkov u nedojčiacich žien.

Mnohí odborníci sa domnievajú, že kofeín rast uzlíkov alebo cystičiek povzbudzuje (u niektorých žien naozaj dochádza po vynechaní kávy k zlepšeniu), ale iní trvajú na tom, že spoľahlivé dôkazy pre spojenie kofeínu s citlivosťou prsníkov neexistujú.

Príznaky bolesti pŕs

Medzi príznaky patria uzlíky v prsníku, ktoré môžu byť citlivé a bolestivé. Zvýšenie počtu uzlíkov alebo nepríjemné pocity v prsníkoch asi týždeň pred menštruáciou.

Liečba bolesti pŕs

Mnohé ženy uvádzajú úľavu pri užívaní vitamínu E. Nie je známe, ako pôsobí, ale niektorí liečitelia sa domnievajú, že tento vitamín blokuje v prsnom tkanive zmeny, ktoré môžu vznikať vplyvom kofeínu. Vitex znižuje hladinu prolaktínu a obnovuje tak rovnováhu medzi estrogénom a progesterónom, takže môže byť užitočný pri zmenšovaní tkanivových zmien v prsníkoch vznikajúcich pri menštruácii.

Esenciálne mastné kyseliny pôsobia často protizápalovo, môžu tiež telu pomáhať pri vstrebávaní jódu (nízka hladina jódu býva totiž spájaná s fibrocystózou prsníkov). Esenciálne mastné kyseliny v pupalkovom oleji často zmiernia bolesti v prsníkoch. Taktiež horčík môže zmierňovať zápal a bolesť. Vitamín B6 môže prospievať ženám s príznakmi predmenštruačného syndrómu s bolesťami prsníkov. Môže tiež pomáhať pečeni spracovať nadbytok estrogénu.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri bolesti pŕs

  • vitamín E 500 mg dvakrát denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • vitex 225 mg štandardizovaného výťažku každé ráno
  • esenciálne mastné kyseliny 1 000 mg pupalkového oleja trikrát denne a lyžicu ľanového oleja raz denne
  • horčík 600 mg denne (užívajte pri jedle, ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
  • vitamín B6 50 mg jedenkrát denne počas jedného týždňa (ak ho užívate dlhodobo, môžu denné dávky vyššie ako 200 mg spôsobiť poškodenie nervov)

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte ak sa vytvorí nový uzlík, najmä ak ste ešte doteraz žiadny uzlík v prsníku nemali, ak niektorý uzlík stvrdne, zväčšuje sa a nemizne po menštruácii. Taktiež ak sa objaví výtok z bradavky alebo ak máte v prsníkoch skutočne kruté bolesti.

Bolesť pŕs – zaujímavosti a rady

Jedzte zdravú stravu, bohatú na celozrnné potraviny, ovocie a zeleninu. Vynechajte kofeín a sledujte, či vám to pomohlo. Okrem kávy a čaju je kofeín obsiahnutý tiež v čokoláde, kole a niektorých voľne predávaných liekoch. Buďte trpezlivé – môže to trvať až 6 mesiacov, než pocítite zlepšenie. Ak máte citlivé prsníky, noste kvalitnú podpornú podprsenku.