bercové-vredyVredy predkolenia – bercové vredy (ulcrus cruris) je poškodenie povrchu kože. S týmto typom ochorenia sa stretávame veľmi často najmä u žien. Spôsobuje veľmi nepríjemné zdravotné komplikácie a tiež sociálne a psychické ťažkosti. Zasahuje až do hlbších vrstiev.

Vzniká stratou a odumieraním kožného tkaniva na dolných končatinách, väčšinou na členkoch, ale môže sa objaviť aj na priehlavku a prstoch. Príčinou straty tkaniva sa v okolí vredu predkolenia často stretávame so zápalovým procesom. Tvoria sa škaredo vyzerajúce rany, ktorých hojenie trvá väčšinou dlhšie ako šesť týždňov.

Tým, že v žilách dolných končatín neprúdi krv tak, ako má, vytvárajú sa okolo členkov opuchy a pokožka na predkolení je nedostatočne vyživovaná. Vplyvom zlého prekrvenia sa pokožka stenčuje, na povrchu sa začínajú tvoriť drobné šupinky a pigmentové škvrny. Poškodené miesto je potom veľmi bolestivé a náchylné k infekcii.

Príčiny bercových vredov


S týmto ochorením sa stretávajú ako ľudia starší nad sedemdesiat rokov, tak aj ľudia mladší. Pričom u žien pozorujeme dvakrát až trikrát vyšší výskyt ako u mužov. Podmienky vzniku vredov predkolenia sa tvoria pomaly. Bercové vredy vznikajú z niekoľkých rôznych príčin, ktoré sa môžu dokonca kombinovať.

Rozlišujeme dve hlavné príčiny, a to vonkajšie (pomerne ojedinelé – dôsledok úrazu, vplyv extrémnych teplôt, chemických látok alebo röntgenového žiarenia) a vnútorné príčiny (venózne poruchy, kŕčové žily, zápal hlbokých žíl, poruchy tepnové a poruchy látkovej výmeny, napr. v súvislosti s cukrovkou).

Príznaky bercových vredov

Vredy predkolenia sa vyskytujú na dolných končatinách, väčšinou v oblasti členkov. Charakteristickým znakom je tzv. strup, okolo ktorého sa tvorí zápalová oblasť. Toto ochorenie sa môže vyskytnúť ako následok ochorení chronickej žilovej nedostatočnosti a alebo v spojitosti s arteriosklerotickými príčinami.

Liečba bercových vredov

Priebeh liečby je veľmi komplikovaný a ako už bolo povedané, v žiadnom prípade nejde o krátkodobú záležitosť. Je nutné, aby bola liečba komplexná, a aby boli všetky príčiny vzniku vredov predkolenia odhalené. Samotné hojenie tejto chronickej rany ohrozuje niekoľko komplikácií. Preto je veľmi dôležitý individuálny prístup.

Pre zlepšenie liečby bercových vredov sa odporúčajú špeciálne vonkajšie liečivá, napr. masti, pasty, zásypy alebo liečebné roztoky.

V súčasnej dobe sa stretávame s moderným spôsobom liečby vredu predkolenia. Ide o účinnú metódu hojenia, ktorá spočíva v krytí rany. Toto krytie udržuje v rane potrebné vlhké prostredie a tým uľahčuje a tiež skracuje dĺžku hojenia. Krytie rany je rozdelené do troch fáz: 1. čistiaca fáza – tvorba vlhkého prostredia, ktoré vred zmäkčuje, 2. granulačná fáza – podpora tvorby nového tkaniva, 3. epitelizačná fáza – potreba krytia, ktorá neobmedzuje výmenu pár a plynov. Tento moderný spôsob je o poznanie menej bolestivejší, znižuje dobu hojenia a zvyšuje počet vyliečených prípadov.

Bercové vredy – zaujímavosti a rady

Pri liečbe bercových vredov je bezpodmienečne nutné odstrániť príčiny ich vzniku. V žiadnom prípade sa neodporúča predovšetkým fajčenie, nadváha alebo nedostatok pohybu. Vhodné je dodržiavanie zdravého životného štýlu. Jedným zo závažnejších ochorení, ktoré môžu vred predkolenia komplikovať je erysipel, známy tiež pod ľudovým označením „ruža“.