harmanček-účinkyBylina harmanček sa už veľmi dlho používa na prípravu jemného upokojujúceho čaju. Koncentrované výťažky z tejto rastliny sa pridávajú do krémov a pleťových vôd, predávajú sa v tobolkách alebo ako tinktúra. Liečivé vlastnosti rastliny sú čiastočne spojené s prchavými olejmi, ktoré obsahujú zložku zvanú apigenín. Obsahujú však aj iné liečivé substancie.

Jeho príjemná jablčná aróma aj chuť (meno chamomilla pochádza z gréckeho výrazu pre okrúhle jablko) vytvorili rituál varenia a pitia čaju po malých dúškoch, ktoré pôsobia upokojujúco. Známejší z dvoch harmančekových rastlín je rumanček kamilkový, zbieraný ako kvet rastliny Matricaria recutita.

Ľudovo ho nazývame harmanček alebo kamilky. Angličania mu hovoria „nemecký“ alebo „maďarský“ harmanček. Druhý typ harmančeka je harmanček rímsky alebo rmenec švárny, ktorý má podobné vlastnosti ako pravý harmanček.

Využitie harmančeka


Táto rastlina je najlepšia upokojujúca rastlina na svete. Užíva sa ako čaj k úprave zažívacích ťažkostí a na upokojenie nervov alebo vo väčšej koncentrácii v pilulkách a tinktúrach. Pridáva sa do dermatologických a kozmetických prostriedkov, určených na liečenie oparov a kožných vyrážok.

Podporuje celkové uvoľnenie a zmierňuje úzkosť či nespavosť. Hojí afty a lieči choroby ďasien. Harmanček upokojuje kožné vyrážky a ľahšie spáleniny. Upokojuje podráždené očné spojivky. Taktiež prináša úľavu pri menštruačných kŕčoch a lieči zápaly hrubého čreva, zažívacie ťažkosti a poruchy trávenia.

Už rozprávkové babičky podávali na upokojenie trošku harmančekového čaju a vedci túto ich múdrosť potvrdili. Pokusy na zvieratách ukázali, že táto bylina obsahuje látky pôsobiace na rovnaké časti mozgu a nervového systému ako lieky, ktoré sú podávané proti úzkostným stavom. Navyše podporuje psychické uvoľnenie a zmierňuje stres. Rumanček má mierne sedatívne účinky, ale oveľa dôležitejšie je, že celkovo upokojuje telo a uľahčuje zaspávanie.

Účinky

Rumanček má nesmierne upokojujúce účinky. Jeho protizápalový, protikŕčový a protiinfekčný účinok dokáže prospieť celému telu – vonku aj vo vnútri. Ak sa používa vnútorne, tíši žalúdočné nevoľnosti, uvoľňuje kŕče a upokojuje nervy. Účinkuje však aj zvonka na kožu a očnú sliznicu či sliznicu ústnej dutiny, upokojuje vyrážky, bolesti a zápaly v krku.

Má tiež mierne relaxačný a protizápalový účinok na hladké svalstvo zažívacieho traktu. Rumanček pomáha zmierňovať viacero zažívacích ťažkostí vrátane zlého trávenia, ťažkostí pri divertikulózach a zápalových procesoch hrubého čreva. Jeho uvoľňujúci účinok na svaly môže zmierňovať menštruačné bolesti.

Pri vonkajšom použití pomáha harmanček upokojovať kožné zápaly. Obsahuje protibakteriálne zložky, ktoré môžu urýchliť liečenie infekcií. Obklad z odvaru tejto byliny môže byť tiež úspešný pri liečení ľahších popálenín. Pri slnečných spáleninách sa môže harmančekový olej pridávať do kúpeľa alebo v zmesi s mandľovým olejom vtierať do spálených plôch. Olej musí byť pred použitím vždy zriedený a nesmie sa nikdy používať vnútorne.

Harmančekové krémy takisto zmierňujú slnečné spáleniny a niektoré ekzémy. Ďalej sa táto bylina používa na liečenie zápalov v ústnej dutine a na očnej spojivke. Očné kúpele z vychladeného odvaru rumančeka zmierňujú začervenanie a podráždenie spojivky. Harmančekový čaj môže priniesť úľavu pri liečení aft na sliznici dutiny ústnej a pomôcť v prevencii zápalu ďasien.

Nežiadúce účinky harmančeka

Či už užívate harmanček zvonka alebo vnútorne, žiadne vedľajšie účinky nie sú známe. Užívanie väčších dávok môže výnimočne vyvolať nevoľnosť až zvracanie. Celkom ojedinele bol popísaný prípad alergickej reakcie na rumanček – spastické zúženie priedušiek a kožné vyrážky, ale to sú prípady skutočne až extrémne zriedkavé.

Užívanie

Pite až 3 šálky harmančekového čaju alebo jednu šálku na noc. Ak užívate odvar z tejto byliny na kožu alebo do očí, musí byť dostatočne vychladnutý a preliaty do sterilnej nádobky s viečkom. Pri používaní harmančeka na kožu pridajte niekoľko kvapiek harmančekového oleja do 3 lyžičiek mandľového oleja (alebo iného neutrálneho oleja). Môžete tiež kúpiť hotový krém. K dostaniu sú aj kapsuly a tinktúra harmančeka. Potom sa riaďte návodom na etikete alebo príbalovom letáčiku.

Každá kapsula alebo lyžička tinktúry má asi rovnaký liečebný účinok ako šálka čaju. Rumanček je mierny prostriedok a možno ho užívať veľmi dlho. Bez obáv sa môže kombinovať s predpísanými aj voľne kúpenými liekmi rovnako ako s inými bylinkami a potravinovými doplnkami. V odporúčaných dávkach je harmanček bezpečný aj pre deti, tehotné a dojčiace ženy, je tiež súčasťou tzv. detského čaju pre dojčatá.

Zaujímavosti a rady

Harmančekový kúpeľ je uvoľňujúci a môže priniesť úľavu vysušenej, svrbiacej koži alebo koži spálenej slnkom. Do chladného kúpeľa pridajte 4 až 5 kvapiek harmančekového oleja alebo niekoľko šálok harmančekového čaju a ponorte sa doň na pol hodiny alebo dlhšie.

K liečeniu slnečných spálenín sa lepšie hodia rumančekové krémy a odvary ako príliš tučné masti. Tie obsahujú oleje, ktoré môžu byť nepriedušné, môžu spomaľovať hojenie a zvyšovať tak možnosť infekcie. Krémy sú naopak vyrábané na nemastnom základe.

Niektorí ľudia úspešne pestujú harmanček na záhradke tak, že jednoducho otvoria balíček harmančekového čaju a jeho obsah rozsypú na záhon. Ak máte zdravotné problémy poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov z tejto byliny so svojím lekárom.