fosforFosfor sa spolu s vápnikom zúčastňuje výstavby a udržiavania zdravých a silných kostí a zubov, okrem toho hrá významnú úlohu pri zásobovaní telesných buniek energiou. Našťastie pravdepodobnosť nedostatku fosforu u človeka je úplne malá.
Fosfor je hneď po vápniku druhým najčastejšie zastúpeným minerálom v ľudskom tele. U priemerného človeka je ho v tele asi 650g.

Celkom 85% fosforu je koncentrované v kostiach a zuboch, zvyšok je rozdelený v krvi a ďalších tkanivách, predovšetkým však v srdci, obličkách, mozgu a vo svaloch. Tento minerál reaguje s mnohými ďalšími látkami, ale jeho najstálejším sprievodcom je vápnik. V kostiach je pomer vápnika a fosforu 2:1. V ostatných tkanivách je však pomer fosforu k vápniku oveľa vyšší.

Funkcia fosforu


Fosfor sa predovšetkým podieľa na stavbe kostí a udržuje ich v dobrom stave, ďalej pomáha vytvárať zubnú sklovinu. Bolo by ťažké objaviť bunkový proces, na ktorom by sa – či už priamo alebo nepriamo – nepodieľal fosfor. V niektorých prípadoch chráni fosfor bunky tým, že posilňuje bunkovú membránu tvoriacu obal bunky, inde pôsobí ako určitý druh biologického sprievodcu a napomáha činnosti živín, hormónov a ďalších chemických látok. Sú tiež dôkazy, že fosfor pomáha v aktivácii vitamínu B a umožňuje jeho priaznivé pôsobenie.

Účinky fosforu

Jednou z najdôležitejších funkcií fosforu je jeho súčinnosť s vápnikom pri tvorbe a uchovávaní dobrého stavu kostí. Partnerstvo fosforu a vápnika je tiež zásadnou podmienkou pre posilňovanie a udržiavanie zdravého chrupu. Okrem toho sa fosfor viaže na krvné tuky a vytvára s nimi zlúčeniny nazývané fosfolipidy, ktoré zase hrajú dôležitú štrukturálnu a metabolickú úlohu v bunkových membránach. Bez neho by v organizme nebola možná premena základných živín (bielkovín, sacharidov a tukov) na energiu. Fosfor je tiež potrebný na vytvorenie molekuly známej ako adenozíntrifosfát (ATP), ktorá sa chová ako drobný batériový akumulátor dodávajúci energiu do všetkých telesných buniek.

Ďalšie priaznivé účinky

Tento minerál slúži ako poslíček od jednej bunky k druhej. V tejto funkcii prispieva ku koordinácii takýchto procesov v tele, ako je svalová kontrakcia, prenos nervových vzruchov v mozgu do všetkých telesných tkanív a k sekrécii hormónov. Primerané zásobenie fosforom môže preto zvyšovať fyzický výkon a účinne bojovať proti únave. Je to minerál potrebný na udržiavanie tzv. acidobázickej rovnováhy (rovnováhy telesných kyselín a zásad) v krvi a taktiež pre tvorbu nukleových kyselín – základných zložiek genetickej skladby.

Nedostatok fosforu

Ak nastane zriedkavo nedostatok fosforu, môže viesť k lámavosti kostí a zubov, únave, telesnej slabosti, strate chuti do jedla, bolestiam a stuhnutosti kĺbov a k zvýšenej náchylnosti k infekciám. Mierny nedostatok môže spôsobiť len ľahký pokles energie.

Nadbytok fosforu

Pri nadbytku fosforu nedochádza k bezprostredným problémom. Dlhodobo môže skutočne nadmerný príjem fosforu potláčať vstrebávanie vápnika, aj keď nie je isté, či môže vyústiť taký nedostatok, že by bol ohrozený dobrý stav kostí.

Zdroje fosforu

Niektoré multivitamínové prípravky obsahujú fosfor, ale väčšina ľudí  získava dostatočné množstvo v potrave. Potraviny bohaté na tento minerál sú najmä obilniny, strukoviny, jačmenné lístky, mak, mlieko a mliečne výrobky, čerstvé mäso a ovocie.

Užívanie fosforu

Tento minerál je obsiahnutý v takom množstve potravín, že jeho užívanie vo forme potravinových doplnkov nie je potrebný. Odporúčaný denný príjem fosforu je rovnaký u žien aj u mužov – 800mg denne. V minulosti ho niektorí odborníci odporúčali s vápnikom v pomere 1:1, ale v poslednej dobe mnoho liečiteľov dokladá, že tento pomer je v skutočnosti veľmi málo prospešný. Strava dnešného človeka obsahuje viac fosforu ako vápnika.

Prevažná väčšina ľudí získava všetok potrebný fosfor z dennej potravy. Určité menšie množstvo fosforu tiež môže byť súčasťou kombinovaných potravinových doplnkov. Ak trpíte chorobou, ktorá môže viesť k vyčerpaniu tohto minerálu – napríklad niektorou črevnou alebo obličkovou chorobou, predpíše vám potrebnú dávku váš lekár. Potravinové doplnky obsahujúce iba fosfor užívajte len na odporúčanie lekára.

Zaujímavosti a rady

Hliník obsiahnutý v niektorých antacidách môže znižovať hladinu fosforu v organizme. Ak často užívate takéto lieky, pohovorte si s lekárom, či by nebol vhodný niektorý potravinový doplnok s fosforom.

Vyvarujte sa

Najväčšie riziko spojené s fosforom je v jeho nadbytku, ktorý môže viesť k poruche vstrebávaniu vápnika. Nikdy neužívajte doplnky fosforu bez predchádzajúcej konzultácie s lekárom. 

V zriedkavých prípadoch nedostatku fosforu v organizme – napr. pri obličkových a črevných chorobách alebo popáleninách – musí byť fosfor užívaný len pod starostlivou lekárskou kontrolou. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov s fosforom so svojím lekárom.