Žliazky v žalúdku normálne vylučujú tráviace šťavy vrátane kyseliny soľnej a enzýmu pepsín; súčasne vylučuje sliznica aj hlien, ktorý ju chráni pred poškodením tráviacimi šťavami. Ak je táto rovnováha nejako porušená, môžu vzniknúť žalúdočné vredy, pretože žalúdočná šťava začne tráviť vlastnú sliznicu alebo sliznicu dvanástnika.
Erózia sliznice vystielajúca žalúdok a dvanástnik je veľmi bolestivá a niekedy môže ohrozovať život chorého. Väčšinou ju je možné rýchlo a účinne liečiť prostriedkami klasickej medicíny; potravinové doplnky pomáhajú tento hojivý proces urýchľovať. Vred je kráterovitá erózia v sliznici žalúdka alebo dvanástnika (prvom oddiele tenkého čreva).
Príčiny žalúdočných vredov
Lekári donedávna predpokladali, že príčinou vzniku žalúdočných vredov je stresujúci spôsob života, diéta bohatá na tuky a príliš korenistá strava. Výskumom sa však zistilo, že väčšinu žalúdočných vredov vyvoláva baktéria nazývaná Helicobacter pylori. Akonáhle sliznicu zažívacieho ústrojenstva infikuje, je oslabená jej prirodzená ochrana a aj malé množstvo tráviacich štiav môže poškodiť žalúdočnú alebo črevnú stenu.
Vytvorí sa žalúdočný vred, ktorý sa môže zhoršovať stresom, nevhodnou stravou, alkoholom, kofeínom a fajčením. Niekedy prispejú dedičné vplyvy, dlhodobé užívanie kyseliny acetylsalicylovej (acyplirinu, aspirínu) a iných nesteroidných protizápalových liekov.
Príznaky žalúdočných vredov
Typické príznaky žalúdočných vredov: zvieravá bolesť žalúdka, buď práve pred jedlom, alebo niekoľko hodín po jedle; bolesť môže byť pociťovaná ako pálenie záhy alebo môže byť sprevádzaná vracaním, nevoľnosťou a niekedy chudnutím; zmierňuje sa po antacidách, nedráždivej strave a mlieku.
Akútne príznaky žalúdočných vredov: Čierna stolica alebo krvavá stolica, vracanie krvi alebo čiastočiek pripomínajúcich kávovú usadeninu: môže to byť známkou krvácania; náhla prudká bolesť v bruchu môže byť známkou perforácie steny žalúdka alebo dvanástnika; ide o príhodu ohrozujúcu život.
Liečba žalúdočných vredov
Ak vznikne podozrenie na žalúdočný vred, lekár zariadi vyšetrenie na Helicobaktera pylori a pri pozitívnom výsledku predpíše antibiotiká. Či už sa prítomnosť baktérií preukáže alebo nie, doplnky uvedené na tejto stránke (všetké sú možné kombinovať vzájomne aj s klasickými liekmi) dokážu urýchliť proces hojenia. Bolesť sa zmenší počas jedného týždňa, ale vred sa môže hojiť až dva mesiace.
Vitamín C môže priamo potláčať rast baktérií Helicobacter pyroli. Medzi ostatné hojivé látky patria zinok (užívaný s meďou) a deglycirizované sladké drievko (DGL) v tabletách. Tieto tablety, ktoré na rozdiel od koreňa sladkého drievka nezvyšujú krvný tlak, je nutné užívať tri mesiace, aby bolo zaistené dokonalé vyhojenie žalúdočných vredov.
Aminokyselina glutamín napomáha hojivému procesu vyživovaním buniek tráviacej trubice. Gama-oryzanol, výťažok z oleja z rýčových otrúb, ktorý pomáha udržiavať správne hodnoty tráviacich štiav, má rovnako priaznivé účinky pri liečbe žalúdočných vredov. Liečitelia predpisujú na žalúdočné vredy šťavu z aloe vera, ktorá pravdepodobne znižuje vylučovanie žalúdočných kyselín a môže tak zmierniť bolesti spôsobené žalúdočnými vredmi.
Táto populárna liečivka, skúmaná aj pri klinických pokusoch, obsahuje zvieravé látky, ktoré môžu zabrániť vnútornému krvácaniu. Za vyskúšanie stoja takisto bylinné čaje – harmančekový, ibištekový, nechtíkový a čaj z túžobníka alebo amerického brestu: všetky upokojujú podráždenú sliznicu.
Čo je vhodné užívať pri žalúdočných vredoch
- Karotenoidy 15 mg dvakrát denne (užívajte prírodný beta karotén, nie syntetickú formu)
- Vitamín C 500 mg dvakrát denne (na 7 dní môžete zvýšiť dávku na 1000 mg; ak sa objaví hnačka, znížte dávku)
- Zinok 30 mg denne (ak užívate zinok dlhšie ako mesiac, pridajte 2 mg medi)
- Sladké drievko žujte jednu alebo dve tablety deglycyrizovaného sladkého drievka s obsahom 380mg trikrát denne (užívajte 30 minút pred jedlom)
- Glutamín 500 mg L-glutamínu trikrát denne po dobu jedného mesiaca (užívajte nalačno)
- Gama-oryzanol 150 mg dvakrát denne po dobu jedného mesiaca (známy tiež ako olej z ryžových otrúb; užívajte nalačno)
- Šťava z aloe vera 300 ml šťavy trikrát denne po dobu jedného mesiaca (má obsahovať 98 percent aloe vera, nie aloín alebo aleo-emodín)
Kedy navštíviť lekára so žalúdočnými vredmi
Ak máte príznaky žalúdočných vredov. Ak spozorujete akékoľvek známky krvácania alebo perforácie (krv vo zvratkoch, stolici a silné bolesti v bruchu); tieto príznaky vyžadujú okamžité prijatie do nemocnice. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Žalúdočné vredy – zaujímavosti a rady
Najlepším spôsobom, ako sa zbaviť Helicobacter pyroli, je liečenie antibiotikami; doplnky však ponúkajú bezpečnejšiu alternatívu k bežným liekom – väčšina má veľmi malé alebo žiadne vedľajšie účinky. Podľa niektorých štúdií je pri krátkodobom aj udržiavacom liečení žalúdočných vredov výhodnejšie užívať sladké drievko než bežné antacidá.
Laboratórne testy aj pokusy na zvieratách naznačujú, že vitamín C môže priamo potláčať príčinu žalúdočných vredov H. pylori, čo mu dáva možnú kľúčovú úlohu v prevencii i liečení žalúdočných vredov. Britskí vedci nedávno potvrdili, že živica stromu Pistacia lentiscus, rastúceho v Stredomorí a užívaného na liečenie už starými Grékmi, ničí H. pylori. Skúma sa ako možná lacná liečba žalúdočných vredov.
Ľudoví liečitelia už dlho odporúčajú šťavu z kapusty ako liek proti žalúdočným vredom. Nie je to zlá rada – kapusta je bohatá na liečivý glutamín. Pri žalúdočných vredoch jedzte rozumnú stravu bohatú na vlákninu a vynechajte potraviny pôsobiace ťažkosti. Vynechajte alkohol, kofeín, kolové nápoje a kyslé ovocné šťavy, ktoré dráždia sliznicu. Nefajčíte – fajčenie spomaľuje hojenie žalúdočných vredov. Šťava z aloe vera obsahuje adstrigentný gél hojací žalúdočné vredy; je obsiahnutý v listoch tejto rastliny.