očná infekcia-účinkyAk siahnete automaticky po očných kvapkách v okamihu, keď oči začnú slziť, červenať, páliť a svrbieť tak môžete niekedy stav skôr zhoršiť než zlepšiť. Skúste namiesto toho utišujúci prírodný prostriedok, možno že sa ukáže ako oveľa účinnejší. Mohlo by ísť o očnú infekciu.

Očná infekcia býva väčšinou sprevádzaná konjunktivitídou – zápalom spojiviek, citlivé sliznice vystielajúce očné viečka. Iná príčina vyvolávajúca začervenanie a podráždenie spojivky je pretrvávajúci zápal očných viečok (blefaritída) a bolestivé zápalové folikuly pri korienkoch očných rias (tzv. jačmenné zrno). Zapálené oči by mal vidieť lekár, ktorý tiež musí určiť vhodnú liečbu a vylúčiť závažnejšie ochorenia, napríklad glaukóm.

Príčiny očnej infekcie


Očná infekcia a zápal spojiviek môžu byť vyvolané vírusmi aj baktériami. Začervenanie a zápal môže byť tiež následkom poranenia, alergickej reakcie alebo podráždenie niektorými škodlivinami, napríklad dymom, líčidlom, chlórovanou vodou v plaveckých bazénoch.

Príznaky očnej infekcie

Očnú infekciu sprevádza začervenanie očného bielka, hustý biely alebo žltý výtok z oka, nadmerné slzenie, zaschnuté chrasty na viečku a v kútikoch očí po spánku, pocit piesku pri žmurkaní. Očná infekcia sa ďalej prejavuje ako opuchnuté alebo olupujúce sa kože viečok a malá začervenaná hrčka na okraji viečka (jačmenné zrno).

Liečba očnej infekcie

Vážna očná infekcia alebo poranenia oka vyžaduje okamžité lekárske ošetrenie. Ľahšiu infekciu môžete liečiť sami prírodnými prostriedkami, ale ak sa nevyhojí zápal do troch alebo štyroch dní, vyhľadajte lekára.

Očná kúpeľ z harmančeka prináša úľavu a pomáha liečiť zápal.

Najprv si niekoľkokrát denne urobte bylinkový očnú kúpeľ. Svetlík – ako napovedá sám názov – môže zmierniť začervenanie, opuch a podráždenie, spôsobené zápalom spojiviek, viečok alebo poranením oka. Pri príprave kúpeľa prefiltrujte každú bylinkovú očnú kúpeľ cez mulov alebo čisté plátno. K posilneniu očí užívajte asi mesiac vitamín C a zinok.

Obe látky zvyšujú imunitu, pomáhajú bojovať s infekciou a majú význam pre prevenciu recidív. Vitamín C môže urýchliť hojenie a chrániť oči pred ďalšími zápalmi a zinok, ktorý je práve v očiach značne koncentrovaný, môže zvýšiť jeho účinnosť.

Krvou podliate oči bývajú často spôsobené prasknutými alebo rozšírenými cievkami. Preventívne vám môže preukázať dobré služby výťažok z čučoriedky, ktorý posilňuje práve vlásočnice. Pitie čaju zo svetlíka pomáha mierniť očnú infekciu a zápal, rovnako ako obklady z harmančekového čaju (najlepšie je použiť vychladnutý sáčok porciovaného čaju).

Čo používať na očnú infekciu

  • Svetlík lyžičku sušenej byliny prelejte 500 ml vriacej vody, ochlaďte a sceďte (roztok uchovávajte v uzatvorenej nádobke; čaj pripravujte denne čerstvý a postihnuté oko kúpte trikrát denne)
  • Vitamín C 500 mg dvakrát denne (ak sa objaví hnačka, znížte dávky)
  • Zinok 30 mg denne po dobu jedného mesiaca (užívanie 30 mg zinku (maximum) je nutné doplniť 2 mg medi)
  • Harmanček 2 až 3 lyžičky sušeného kvetu prelejte 250 ml vriacej vody, ochlaďte a sceďte (uchovávajte v uzatvorenej nádobke; čaj pripravujte denne čerstvý; postihnuté oko kúpte trikrát denne)
  • Voduľka 1 lyžičku prášku zo sušenej byliny prelejte 500 ml vriacej vody, ochlaďte a sceďte (uchovávajte v uzatvorenej nádobke; čaj pripravujte denne čerstvý; postihnuté oko kúpte trikrát denne)

Kedy navštíviť lekára s očnou infekciou

Ak je oko začervenané a opuchnuté, s hustým výtokom, ide zrejme o bakteriálnu infekciu a budete potrebovať antibiotiká. Ak nosíte kontaktné šošovky, odložte ich. Ak je oko bolestivé a svetloplaché alebo vidíte rozmazane alebo na oko vôbec nevidíte. Ak sú zreničky nerovnako široké alebo je v oku cudzie teleso. Ak neustupujú príznaky očnej infekcie po štyroch dňoch svojpomocného liečenie. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Očná infekcia – Zaujímavosti a rady

Dbajte, aby bylinné čaje k očným kúpeľom boli sterilné, inak by mohlo dôjsť k ďalšiemu šíreniu očnej infekcie. Aby ste vylúčili kontamináciu, sceďte vychladený čaj cez sterilnú gázu alebo jemné plátno a uchovávajte ho v uzavretých nádobkách. Každý deň pripravte čerstvý čaj.

Okrem očných kúpeľov prospieva aj pitie čaju z harmančeka alebo feniklu. Pite dve až tri šálky denne. Podľa jedného francúzského štúdia bolo zistené, že ak bol použitý zinok v kombinácii s antihistaminikami, došlo u 78 percent pacientov s príznakmi sezónneho alergického zápalu spojiviek k významnému zlepšeniu.

Voľnopredajné kvapky do očí určené na to, aby priniesli úľavu unaveným očiam, vyvolávajú podľa súčasných správ v oftalmologických listoch určité formy zápalu spojiviek. Nadužívanie kvapiek zmierňujúcich začervenanie spojoviek zúžením cievok môže byť u niektorých ľudí dosť problematické.

Umývajte si často ruky antiseptickým mydlom a oči si netrite – radšej sa ich ani nedotýkajte. Vymieňajte čo najčastejšie uteráky a obliečky na vankúši a neužívajte ich nikdy spoločne s ostatnými. Väčšina očných infekcií je vysoko nákazlivá. Počas infekcie očí si nelíčte oči a nenoste kontaktné šošovky.

Výtok z infikovaného oka stierajte sterilným mäkkým tampónom, ktorý po použití zahoďte, aby ste zabránili šíreniu infekcie. Pri jačmennom zrne si niekoľkokrát denne prikladajte na viečka vlhký teplý obklad, vždy asi na 10 minút. Keď sa zápal ohraničí, vytvorí sa žltkastá hlavička, ktorá praskne a vyprázdni sa hnis.

Pri zápale viečok skúste teplý a vlhký obklad; prikladajte ho na oko asi na 15 minút, až sa uvoľní šupinka hnisu v očnom kútiku. Potom oko jemne vymyte vodou s jedlou sódou alebo riedeným detským šampónom. Kúpeľ aj obklady pripravujte vždy pre každé oko zvlášť. V očiach je vysoká hladina zinku. Ak budete používať tento minerál, zvýšite si imunitu proti očným infekciám a lepšie ich zvládnete.