celulitídaCelulitída (pomarančová koža) vzniká dôsledkom hromadenia tukového tkaniva a starnutia podkožného väziva. K množeniu tukových buniek prispieva najmä pôsobenie ženských pohlavných hormónov. Pojem celulitída je dnes teda známy pre väčšinu žien.

Bežná literatúra týmto termínom označuje typ určitého vrásnenia a nerovnosti kože, alebo jednoducho „pomarančová koža“. Pri celulitíde vznikajú neestetické hrčkovité útvary lokalizované predovšetkým na stehnách a bokoch. V odbornej literatúre je tento stav nazývaný lipohypertrofia, menej často dermatopannikulóza.

Príčiny celulitídy


Celulitída vzniká hromadením tukového tkaniva v dôsledku starnutia podkožného väziva. K množeniu takých tukových buniek dochádza hlavne pôsobením ženských pohlavných hormónov, a to predovšetkým estrogénov. Estrogény majú schopnosť zvláčňovať a zmäkčovať väzivo. Bunky sa preto môžu bez problémov rozširovať. Ďalšou príčinou vzniku celulitídy je usporiadanie podkožného väziva, a to je u žien a mužov rozdielne, preto sa s celulitídou u mužov nestretávame.

K prvým príznakov celulitídy dochádza pri užívaní hormonálnej antikoncepcie, pri počiatkoch nadváhy a aj v tehotenstve. Najčastejšie sú ňou postihnuté ženy s nadváhou, ale nevyhýba sa ani štíhlym dievčatám. Skôr alebo neskôr postihne cez 80% žien. Vznik celulitídy podporuje tiež stres, nedostatok pohybu, hormonálna antikoncepcia, tehotenstvo, puberta, obdobie prechodu, fajčenie, pitie alkoholu a genetická predispozícia.

Príznaky celulitídy

Ako už bolo povedané, celulitídou sa myslia hrčkovité nerovnosti kože. Tie sú spočiatku viditeľné len na zadných stranách stehien, skôr či neskôr na vnútorných stranách stehien, po stranách trupu, v oblasti brucha, na zadku aj na zadnej strane paží. V najhoršom prípade sa celulitída prejaví na celom povrchu kože. Rozlišujeme 4 štádiá celulitídy podľa stupňa postihnutia: v prvom štádiu sa začínajú prejavovať príznaky „pomarančovej kože“, ktoré sú viditeľné len pri tlaku na kožu.

V druhom štádiu možno nerovnosti kože sledovať už pri napnutí svalov, alebo v ostrom svetle. Niekedy sa toto štádium nazýva „modelkovské“. Tretie štádium sa prejavuje výraznou celulitídou bez ohľadu na státie, sedenie, osvetlenie. A konečné štvrté štádium sa vyznačuje hrubými nerovnosťami na povrchu kože, ktoré môžu byť sprevádzané opuchmi, zväčšením tukového tkaniva, alebo dokonca bolesťami. Pri extrémnom postihnutí môžu nastať aj zdravotné komplikácie plynúce najmä zo zväčšenej masy tukového tkaniva, ako sú poruchy kĺbov.

Liečba celulitídy

V prípade celulitídy je potrebné viesť liečbu veľmi komplexne, najlepšie s odborným lekárskym dohľadom. V žiadnom prípade nie je dobré podceňovať prevenciu. Základom je „zdravý životný štýl“. Je potrebné vhodne prispôsobiť stravu. V podstate neexistuje žiadna anticelulitídna diéta, ale ak máte problémy s nadváhou, je dobré prebytočné kilá zhodiť. Odporúča sa dostatočná dávka tekutín, aspoň 3 litre denne a to najlepšie minerálnej vody alebo bylinných čajov.

Veľmi účinný je potom pravidelný pohyb, a to predovšetkým chôdza alebo jazda na bicykli. Vhodná je ďalej správna aplikácia krému, tzn. spôsob masáže, ktorú vykonávate pri vtieraní krému do pokožky. Podobný efekt nastáva pri každodennom použití špeciálnej kefy.

Je nutné dbať na dostatočné premazanie kože a udržanie jej prirodzeného pH. Ako doplnok komplexnej terapie možno tiež odporučiť užívanie doplnkov odporúčaných na liečbu celulitídy. Ďalšími možnosťami ako sa zbaviť pomarančovej kože sú tiež lymfatické drenáže, liposukcia, alebo akupresúra.

Celulitída – zaujímavosti a rady

Ako už bolo povedané, celulitída postihuje ako ženy s nadváhou, tak aj tie štíhle. Iba vo výnimočných prípadoch sú celulitídou postihnutí aj muži, napr. pri liečbe hormonálnymi preparátmi alebo pri niektorých ochoreniach.