bolesť-uchaBolesť ucha je nepríjemná, či už ide o zápal stredného ucha alebo o zápal zvukovodu (tzv. plavecké ucho). Zápaly stredného ucha sú najčastejšie u malých detí, ale môžu ich dostať aj dospelí. Zápal musí liečiť lekár, ale hojenie môže urýchliť aj vhodný potravinový doplnok. Bolesti ucha najčastejšie spôsobuje zápal a zdurenie. Postihujú buď vonkajší zvukovod alebo stredoušnú dutinu, ktorú od zvukovodu oddeľuje tenká väzivová membrána – bubienok.

Mohlo by vás zaujímať aj tabuľka veľkosti detského oblečenia

Infekcia sa najčastejšie dostáva do stredného ucha Eustachovou trubicou. Táto trubica spája stredné ucho s nosohltanom a zároveň slúži na jeho drenáž. Zápal môže túto trubicu blokovať. Napríklad pri nádche začnú rásť baktérie v stredoušnej dutine a vytvára sa hnis.Ten tlakom na bubienok vyvoláva silné bolesti v uchu a iné nepríjemné príznaky.

Príčiny bolesti ucha


Bolesť ucha spôsobuje zápal vyvolaný vírusmi, baktériami alebo plesňami vo zvukovode. Tieto pochody podporujú alergie, zápaly horných dýchacích ciest a vlhkosť vo zvukovode. Výnimočne vznikne infekcia v strednom uchu po pretrhnutí bubienka úrazom alebo barometrickým tlakom. Podráždenie zvukovodu môžu spôsobovať aj chemikálie (pri farbení vlasov) alebo dlhodobé vystavenie zvukovodu chlórovanej vode v plaveckých bazénoch, tzv. plavecké ucho.

Príznaky bolesti ucha

Bolesť ucha sprevádza pulzujúca alebo trvalá bolesť v uchu, bolesť pri ťahu za ušnicu, tlak alebo svrbenie v uchu, krvavý, hnisavý alebo číry výtok z ucha, zníženie sluchu, zaliehanie a praskanie v uchu či horúčka.

Liečba bolesti ucha

Niektoré doplnky môžu podporiť liečenie a hojenie ušných zápalov. Možno ich užívať zároveň s antibiotikami, liekmi proti bolesti a ďalšími klasickými liekmi. Vždy však má predchádzať lekárske vyšetrenie a odborné liečenie, obzvlášť pri silných bolestiach, pri recidívach a horúčke.

Začnite s prírodnými kvapkami vyrobenými z cesnakového oleja alebo z kvetu divozelu. Tieto kvapky však neužívajte pri naozaj silnej bolesti, sprevádzanej znížením sluchu alebo hnisavým výtokom. Poraďte sa vždy so svojím lekárom, pravdepodobne ide o prasknutý bubienok. Cesnakový olej alebo olej z divozelu pomáha zvládnuť ľahšie zápal zvukovodu a prináša úľavu od bolestí a svrbenia. Jemne vtieraný levanduľový olej môže tiež výrazne zmenšiť ťažkosti.

Pri zápale stredného ucha skúste inhalovať pary s eukalyptovým olejom, pomôže uvoľniť Eustachovu trubicu a tak znížiť tlak v strednom uchu. Potom môže prípadný hnisavý sekrét zo stredoušnej dutiny lepšie vytekať. Opakujte inhalácie niekoľkokrát denne. Vnútorne môžu pomôcť predovšetkým doplnky zvyšujúce imunitné procesy ako vitamín C a niektoré rastlinné prostriedky – flavonoidy a echinacea – tá býva zvlášť cenná, ak je príčinou ušného zápalu infekcia v horných dýchacích cestách.

Fytoterapia používa na liečenie ušných bolestí bazový kvet, list divozelu, ibiša a harmanček – buď jednotlivo alebo vo vzájomnej kombinácii. K príprave čaju prelejte asi 10 g sušených bylín (alebo zmesi bylín) 200 ml vriacej vody, nechajte asi 10 minút lúhovať, sceďte a pite po malých dúškoch dvakrát denne.

Doporučené dávkovanie doplnkov pri bolesti ucha

  • cesnakový olej jednu alebo dve kvapky na vatu do ucha (nepatrné množstvo môžete zmiešať s olejom z divozelu a kvapnúť priamo do zvukovodu)
  • olej z divozelu niekoľko kvapiek do ucha dvakrát denne
  • levanduľový olej kvapnite niekoľko kvapiek do zvukovodu a jemne votrite (môžete použiť niekoľkokrát denne)
  • eukalyptový olej –  niekoľko kvapiek eukalyptového oleja do hrnčeka s vodou (vodu s olejom uveďte do varu a odstavte, nechajte trocha vychladnúť a pod uterákom inhalujte paru)
  • vitamín C 500 mg a 250 mg flavonoidov dvakrát denne do ústupku infekcie (ak sa objaví hnačka, znížte dávku vitamínu C)
  • echinacea 200 mg trikrát denne do ústupku infekcie

Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kedy vyhľadať lekára

Lekára vyhľadajte v prípade ak je bolesť v uchu sprevádzaná horúčkou nad 38°C, stuhnutosťou šije, silnými bolesťami hlavy alebo sekréciou z ucha, ak je kosť za ušnicou začervenaná alebo opuchnutá – ide o komplikáciu zápalu stredného ucha a sú potrebné antibiotiká, prípadne chirurgický zákrok. Taktiež ak je bolesť alebo strata sluchu závažná a skôr sa zhoršuje, ak je v uchu cudzie teleso alebo uniká zo stredného ucha vzduch pri smrkaní.

Bolesť ucha – zaujímavosti a rady

Ušné kvapky z liečivých bylín prinášajú často rýchlu úľavu – niekedy už počas 10 minút po nakvapkaní. Aby bolo kvapkanie príjemnejšie, zohrejte fľaštičku s kvapkami pred aplikáciou pod tečúcou horúcou vodou. Na zmiernenie bolestí pri zápale zvukovodu sa odporúča teplý obklad zvonka cez ucho (napr. termofor). Pri zápale stredného ucha je vhodnejší studený obklad, ktorý bráni rýchlemu postupu zápalu a taktiež mierni bolesť.

Nikdy sa nesnažte ucho čistiť, môžete si poraniť zvukovod, prenechajte túto starostlivosť odbornému lekárovi. Nekvapkajte si tiež do ucha peroxid vodíka, môže naleptať a podráždiť zvukovod.