zápal dutínZápal dutín (sinusitída) je zápal vedľajších nosových dutín. Paransálne dutiny (vedľajšie nosové dutiny) sú priestory v lebke. Nachádzajú sa za tvárou a obočím v čelnej kosti, čuchovej kosti, v hornej čeľusti a v kosti klinovej. Ich vnútorný priestor vystiela sliznica. Okrem iného slúžia dutiny tiež k rezonancii hlasu. Medzi dutinami sú krátke priechody smerujúce k dutine nosnej.

Zanietenie nosových dutín znamená zanietenie sliznice. Väčšinou sú postihnuté aj vedľajšie dutiny (kostná, čeľustná, atď.). Cca 15% všetkej populácie aspoň raz ročne prekoná zápal vedľajších dutín. Vo väčšine prípadov sa nejedná o závažné ochorenie, ale ak zápal postihne aj okolité orgány (očnice, vnútrolebečné), nastávajú komplikácie.

Príčiny zápalu dutín


Príčinou zápalu dutín je najčastejšie prechladnutie, preto je typickým pôvodcom vždy infekcia. Vírusy poškodia a oslabia sliznicu, negatívne pôsobia na jej obranyschopnosť. Oslabená sliznica je tak náchylná na škodlivé pôsobenie baktérií. Sliznica opúcha a tak upcháva vedľajšie nosové dutiny. Tieto zápaly môžu spôsobovať tiež pokazené korene horných zubov alebo sa zápal dutín môže prejaviť v súvislosti s niektorými hormonálnymi zmenami, napr. v tehotenstve.

Príznaky zápalu dutín

Najnápadnejším prejavom zápalu dutín je určite tupá bolesť, ktorá vychádza z hornej čeľuste, tvárou alebo čela. Tieto oblasti môžu byť citlivé len na obyčajný dotyk. Najviac sa tieto bolesti prejavujú ráno a počas dňa ustupujú. Zhoršujú sa napr. pri kašli, zmene tlaku alebo polohy tela. Ďalším typickým príznakom je bezpochyby upchatý nos. Pri smrkaní sú vylučované husté hlieny. Často postihnutí trpia tiež zvýšenou teplotou, nechutenstvom alebo poruchou čuchu.

Liečba zápalu slizníc

Účinným liečebným prostriedkom sú antibiotiká, ktorých užívanie je nutné aspoň desať dní. Pomáhajú tiež nosové kvapky a lieky, ktoré pomáhajú znižovať opuch sliznice. S bolesťou hlavy vám môžu pomôcť napr. analgetiká. V niektorých ťažších prípadoch je lekárom doporučená punkcia čeľustnej dutiny. Punkcia je zákrok nepríjemný, nie bolestivý. Niekedy je potrebné punkciu opakovať asi za dva dni.

Čo je vhodné užívať na zápal dutín

Vitamín C (protizápalové pôsobenie), Beta karotén (ochrana sliznice dýchacích ciest), Echinacea (podpora imunitného systému).

Kedy navštíviť lekára so zápalom dutín

Ak ste niekedy v poslednej dobe prekonali nachladnutie a stále trpíte upchatým nosom, máte hustú nádchu a bolí vás hlava zvlášť na čele a lícach, jedná sa pravdepodobne o zápal dutín. Preto neváhajte a navštívte svojho obvodného lekára  alebo rovno špecialistu – otorinolaryngológa.

Zaujímavosti a rady o zápale dutín

Vždy sa odporúča pravidelný pitný režim, príjem vitamínu C a to buď vo forme citrusov alebo v podobe tabliet, ktoré si môžete zakúpiť v ktorejkoľvek lekárni.

V minulosti boli dutiny považované za zásobáreň mazu, ktoré umožňujú pohyb očí alebo za akési skladisko zlých duchov z mozgu. Až lekár Emil Zuckerland opísal presnú anatomickú funkciu vedľajších nosových dutín a to v 70. rokoch 19. storočia.