strie-účinkyStrie sú drobné jazvičky v koži, ktoré vznikajú narušením, popraskaním elastických vlákien pod povrchom kože. Také ružové, modré alebo strieborné trhlinky sa najčastejšie objavujú v čase, keď telo prerába nejakú radikálnu alebo výraznejšiu premenu. Môže teda súvisieť napr. s obezitou, tehotenstvom alebo pri dramatickom pribratí na váhe.

Strie hojne postihujú ako mužov, tak ženy. U mužov sa môžu vytvoriť napr. pri športe – posilňovaní (prudké nabratie svalovej hmoty). Najčastejšie sa tvoria na bruchu, bokoch, zadku a niekedy aj na prsiach.

Príčiny strií


V prípade strií je veľmi dôležitá prevencia, pretože už vytvorené strie prakticky nezmiznú. Je možné ich odstrániť len laserom, ale ani v tomto prípade nie je možné zaistiť 100% úspešnosť. Ich viditeľnosť môžete iba redukovať príslušnými krémami. Prevencia je teda hlavným bodom v otázke problematiky strií. Pokožku je treba veľa hydratovať, napr. po sprchovaní je vhodné použiť mastnejší krém alebo emulziu.

Vhodné kozmetické prípravky sa teda používajú najmä ako prevencia a to najlepšie dvakrát denne. Výborné sú mastné krémy a olejčeky. Výsledný efekt je samozrejme individuálny, ale použitím krému zlepšíte pružnosť pokožky a tým predídete tvorbe praskliniek na koži, ktoré sú mnohokrát dedičnou záležitosťou.

Príznaky strií

Začínajúce strie možno veľmi ľahko rozpoznať. Objavujú sa všade tam, kde ste radikálne pribrali na váhe. Drobné jazvičky v koži, sú odstupňované podľa sily narušenia elastických vlákien pod povrchom kože. Najčastejšou príčinou je teda prudký rast, tzn. že popraskané žilky, čiže strie vznikajú tak, že je pokožka behom krátkej doby nejakým spôsobom „roztiahnutá“ (napr. v tehotenstve) a spodná vrstva pokožky sa v pomerne krátkom čase nedokáže prispôsobiť novo vzniknutému rozmeru a preto popraská. Miera elastickosti pokožky je daná geneticky, tak ako veľa ďalších faktorov.

Liečba strií

Ako už je vyššie uvedené, liečba strií je veľmi problematická a často tiež nákladná. Ak ste už v situácii, kedy sa vám popraskaná koža na tele objavila, nevešajte hlavu, odporúča sa napr. biolampa, tá môže slúžiť aj ako prevencia. Lampa vydáva polarizované žiarenie, ktoré vďaka prenikaniu do pokožky posilňuje bunkový metabolizmus a urýchľuje hojenie. Biolampa slúži na zosvetlenie strií.

Podstatné je užívať vitamín E a pravidelne nanášať krém.

Ďalšou možnosťou je vákuová mikrodermabrázia. Hodí sa v čase, keď máte prasklinky už dlhší čas (strie majú striebornú farbu).

Týmto prístrojom vám odborník zabrúsi pokožku. Frekvencia brúsenia závisí od veku strií. Výsledný efekt je pomerne dobrý. A poslednou možnosťou je už vyššie spomínaný laser. Najlepšia príležitosť pre jeho využitie je vo chvíli, keď sa vám strie začínajú tvoriť, pretože táto metóda účinkuje len u mladších jazvičiek s ružovofialovým alebo inak pigmentovým zafarbením.

Kedy navštíviť lekára so striami

Najvhodnejšia doba k riešeniu problému s už vzniknutými striami je hneď v začiatkoch. Akonáhle zistíte, že máte problémy, je potrebné čo najrýchlejšie začať tento problém riešiť. Strie sa môžu vytvoriť v podstate kedykoľvek pri prudkom náraste alebo úbytku na váhe.

Rady o striách

Najlepšie je si so striami nič „nezačínať“. Preto jediný možný spôsob, ako nemať problém s nepeknými jazvičkami je riadna prevencia. Najčastejšie sa odporúčajú vhodné krémy proti striám, ktoré dostatočne hydratujú namáhanú pokožku.