sinusitída-účinkyVo vedľajších dutinách nosových – sínusoch – sa tvorí hlien, ktorý pomáha udržiavať horné dýchacie cesty vlhké a zbavuje ich všetkých nečistôt. Ak dôjde v týchto dutinách k zápalu alebo zablokovaniu odtoku hlienu, objavia sa nepríjemné, často bolestivé príznaky. Sinusitída je zápal vedľajších nosových dutín, ku ktorému dochádza pri zástave odtoku hlienu.

Sínusy tvoria štyri párové dutiny v kosti lebky umiestnené nad očami, za lícnymi kosťami, po stranách nosa a za nosovými dutinami. Sú vystlané sliznicou produkujúcou hlien, ktorý sa úzkymi prieduchmi dostáva do nosových dutín, kde pomáha odpratávať vdychovaný prach, baktérie a ďalšie látky s hlienom sa dostanú do ústnej dutiny, odkiaľ sú prehĺtané do žalúdka. (Tu sú infekčné zárodky ničené kyselinou soľnou).

Za normálnych okolností činnosť dutín vôbec nevnímame, ale pri infekcii nosovej sliznice dochádza k väčšej tvorbe hlienu a zdureniu slizníc, ktoré môžu spojenie medzi sínusmi a nosom upchať; to vedie k hromadeniu hlienu v dutinách, ich infikovaniu a zápalu prejavujúcemu sa tlakom v postihnutej dutine, bolesťami hlavy a často aj zvýšenými teplotami.

Príčiny sinusitídy


Sinusitída býva komplikáciou infekcie horných dýchacích ciest pri chrípke alebo bežnom prechladnutí. K vývoju takejto komplikácie môže prispievať vybočenie nosnej priehradky, nosové polypy alebo iné anatomické príčiny, znečistené prostredie, a predovšetkým alergie.

Príznaky sinusitídy

Sinusitídu sprevádza tlak alebo bolesti hlavy v čele a pod očami; pocit plnosti v tvári; bolesť, ktorá sa zhoršuje pri predklone; citlivosť miest nad dutinami; ťažké dýchanie nosom. Sinusitída sa ďalej prejavuje väčším množstvom hlienu alebo hlienohnisu na stene hltanu, žltohnedú sekréciu z nosa, bolestí zubov a zvýšenou teplotou.

Liečba sinusitídy

Niektoré zápaly v dutinách vyžadujú liečenie antibiotikami, ale u alergikov a prípadov chronického zápalu je takáto liečba väčšinou bezpredmetná, pretože nemusí ísť o bakteriálnu infekciu. Antibiotiká v takýchto prípadoch nemôžu zabrániť ďalším recidívam a s nimi spojeným ťažkostiam. Doplnky môžu pomôcť zdolať akútnu infekciu dutín, aj keď užívate zároveň antibiotiká.

Nedostatok niektorých z nutričných látok môže viesť k vzplanutiu zápalu sinusitídy, takže u chorých s častými recidívami je vhodné podávať multiminerálne a multivitamínové prípravky.

Odporúčané vitamíny a rastlinné lieky sú obzvlášť prospešné pacientom s opakovanými sinusitídami; navyše tieto prípravky nemajú nepríjemné vedľajšie účinky.

Jedným z najlepších spôsobov, ako predchádzať sínusitíde a ako ju liečiť, je posilňovanie obranných síl organizmu proti infekcii. Začnite užívaním látok, ktoré posilňujú celkovú imunitu – vitamínu C a flavonoidov, ktoré môžu prospieť aj chorým, ktorých ťažkosti pramenia z alergie. Obe tieto látky minimalizujú účinok histamínu, látky, ktorá sa vytvára v bunkách ako odpoveď na alergény.

Nesprávna moderná strava môže často podporiť vzplanutia zápalu sinusitídy, pretože je príliš bohatá na omega-6 mastné kyseliny a chudobná na omega-3 mastné kyseliny. Užitočný preto môže byť rybí tuk alebo ľanový olej, ktorý obsahujú omega-3 mastné kyseliny,ktoré tlmia zápal a upravujú rovnováhu medzi oboma typmi kyselín.

Ďalej si vyberte jednu z liečiviek, ktoré zvyšujú imunitu: echinaceu, kozinec, unkárii alebo huby Eris či maitake. Pri akútnom vzplanutí sinusitídy užívajte vždy len jednu z týchto liečiviek, kým infekcia nevymizne. Pri chronickej sínusitíde ich skúste striedať v dvojtýždňových cykloch, aby ste si vytvorili a udržali imunitu.

Čo je vhodné užívať na sinusitídu

  • 500 mg vitamínu C a 250 mg flavonoidov dvakrát denne (ak sa objaví hnačka znížte dávku)
  • Rybí tuk 2 kapsuly denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, poraďte sa s lekárom)
  • Echinacea (echinacea) 200 mg výťažku štyrikrát denne
  • Kozinec (astragalus) 200 mg výťažku dvakrát denne medzi jedlami
  • Unkárie 250 mg štandardizovaného výťažku dvakrát denne (neužívajte v tehotenstve, užívajte medzi jedlami)
  • Reiši 500 mg výťažku húb alebo 200 mg maitake trikrát denne (ak užívate lieky proti zrážaniu krvi, neužívajte reiši)

Kedy navštíviť lekára so sinusitídou

Ak nezmiznú príznaky behom niekoľkých dní. Ak sa opakuje sinusitída viac ako trikrát ročne. Ak sa objaví červenanie kože, opuch viečok alebo ochrnutie očných svalov, môže ísť o rozšírenie zápalu do očnice, stav, ktorý je životu nebezpečný a vyžaduje chirurgický zákrok. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Zaujímavosti a rady o sinusitíde

Zdurenie sliznice môžete zmierniť inhaláciou pary s prímesou eukalyptu. Pridajte niekoľko kvapiek eukalyptového oleja do nádoby s vodou, zahrejte takmer k varu a odstavte. Prehoďte si cez hlavu uterák a nosom vdychujte paru. Občas sa vysmrkajte. Niektorí liečitelia sa domnievajú, že štipľavé potraviny ako chren alebo cesnak môžu pomôcť k prečisteniu dutín; tento názor však nebol overený žiadnym vedeckým štúdiom.

Echinacea výrazne podporuje imunitu človeka a tým pomáha liečiť zápal dutín.

Na mlieko sa niekedy zvádza zvýšená tvorba hlienu a niektorí liečitelia ho radia z jedálnička pri sínusitíde vynechať. Podľa nedávnej štúdie však ľudia, ktorí pili asi 300 ml mlieka denne, nevykazovali žiadne príznaky väčšej sekrécie alebo zahustenia hlienu alebo opuchu slizníc. V medicínskej terminológii koncovka „-itis“ (napr.sSinusitis) znamená zápal. Ďalšie rady:

  • Vyhýbajte sa zafajčeným priestorom a nadmernému prachu.
  • Pite veľa tekutín, aby sa trochu zriedil hlien.
  • Používajte doma zvlhčovač vzduchu.
  • Prikladajte si teplé obklady na tvár, lepšie sa uvoľnia dutiny. Vitamín C je prírodné antihistaminikum, ktorý potláča zápalovú reakciu pri sínusitíde.