ischiasChoroba ischias postihuje sedací nerv. Charakteristická je bolesť vystreľovaná z chrbta po vonkajšej strane stehna a nohy až do oblasti chodidiel. Bolesti chrbta spôsobené týmto ochorením vznikajú v krížoch, v mieste, kde sa bedrová chrbtica mení v krížovú.

Táto časť chrbtice je k bolestivým problémom najnáchylnejšia. Ischias vzniknúť napríklad pri prudkom otočení tela, zhoršuje sa pri predklone, kašli a kýchaní. Ide často o úmornú bolesť, ktorá je v niektorých prípadoch zavinená anatomickými zmenami, zvlášť potom zápalom nervu.

Príčiny ischiasu


Bežnou príčinou ochorenia ischias je hernia disku (vyskočená platnička), ktorá tlačí na nerv. Ďalšou možnou príčinou je dislokácia (rozloženie) mezistavcového skĺbenia. K prudkej bolesti dochádza predovšetkým pri prudkom otočení tela alebo pri zdvíhaní ťažkých vecí. V tomto okamihu dochádza k stuhnutiu chrbtice vyvolanej námahou chrbtice.

Príznaky

Najnápadnejším javom ischiasu je silná bolesť v krížoch a dolných končatinách, ktorá vzrastá najmä v noci.

Liečba ischiasu

Medzi veľmi účinné liečby tohto ochorenia patrí predovšetkým akupunktúra, akupresúra, hydroterapia a potom klasická liečba. Akupunktúra sa zaoberá ošetrovaním bodov na meridiánoch močového mechúra, obličiek, žlčníka, sleziny a tenkého čreva. Liečbou akupresúrou sa myslí tlačenie smerom dovnútra na vonkajšej strane nohy vo vzdialenosti šírky ruky aj s palcom nad vrcholom členku medzi píšťalou a lýtkovou kosťou.

Ako podpornú liečbu je možné využiť lieky na bolesť a horúčku. Ďalším variantom liečby ischiasu je hydroterapia. Tá sa zameriava na ľadové zábaly pri prudkých bolestiach. Pri miernejších bolestiach, ale naopak dlhodobejších, treba skúsiť horúce zábaly. Niekedy sú vhodné vírivé streky a špeciálne liečebné cviky na správne držanie tela pacienta.

Lekár klasickej medicíny vám najčastejšie odporučí pokoj na lôžku s pevným nepohyblivým matracom. Pomocou röntgenu sa zvyčajne ukáže miesto, kde dochádza ku zúženiu priestoru medzi dvoma stavcami. Vyskočená časť platničky sa obvykle zvraští, takže bolesť časom pominie. Ak sa tak nestane, môže ju chirurg odstrániť operáciou, niekedy za pomoci tzv. fibroskopu, aby sa vyhol väčšiemu zákroku.

Kedy vyhľadať lekára

Každého z nás občas bolí chrbát, najmä ak máme sedavé zamestnanie, zvlášť potom prácu pri počítači alebo naopak fyzicky namáhavú prácu. Preto nie je potrebné navštevovať lekára pri bežnom „pobolievaní“ chrbta. Niekedy nám stačí len pokoj na lôžku v tzv. úľavovej polohe.

Najčastejšie v ľahu na boku so skrčenými nohami (do klbka). Akútne bolesti rozhodne neriešte horúcim kúpeľom, masážami alebo tzv. domácim napravovaním. Ak však trpíte dlhodobými bolesťami chrbta či urputnou bolesťou pri prudkých pohyboch, neváhajte s návštevou u lekára. Môže vám naordinovať lieky na ischias tlmiace bolesť alebo masti určené na liečbu bolesti pohybového ústrojenstva.

Ischias – zaujímavosti a rady

Nie je dobré užívať lieky proti bolesti dlhodobo. Väčšinou majú výrazné vedľajšie účinky a navyše chrbtica vám bráni, aby ste pokračovali v pohybe, ktorý je pre ňu nebezpečný.