Valeriána lekárskaValeriána lekárska je trvalka, ktorej domovom je Severná Amerika, Ázia i Európa. Má ružovkasté kvietky, ktoré vyrastajú z aromatického podzemku s početnými koreňmi. Podzemok valeriány obsahuje veľa dôležitých zlúčenín, medzi nimi kyselinu valérovú a prchavé oleje, látky, ktoré boli striedavo označované za pôvodcu jej ukľudňujúcich účinkov.

Ak sú tri hodiny ráno a vy ste hore so široko otvorenými očami, určite si veľmi prajete mať niečo, čo by vám pričarovalo spánok. Odpoveďou môže byť práve valeriána.

Táto bylinka ľahko podporí spánok bez nepríjemných vedľajších účinkov klasických liekov. V mnohých európskych krajinách, vrátane Nemecka a Anglicka, je prostriedkom schváleným lekárskymi autoritami na podporu spánku. Mnohí fytoterapeuti sa domnievajú, že účinnosť valeriány môže byť výsledkom synergického pôsobenia niekoľkých rôznych zložiek.

Využitie valeriány lekárskej


Táto bylinka podporuje pokojný spánok, utišuje stres a úzkostné stavy. Taktiež zmierňuje príznaky niektorých chorôb zažívacieho traktu. Predovšetkým sa však používa ako prostriedok na spanie, ale môže pôsobiť aj ako upokojujúci liek pri denných stresových situáciách.

Používa sa tiež na liečenie úzkostných stavov a pri chorobách, ktorých priebeh stres evidentne zhoršuje – napr. pri syndróme dráždivého čreva alebo pri divertikulózách (vydutie črevnej steny), pri ktorých sa často vyskytujú bolestivé kŕče. Priaznivý účinok pri tejto chorobe možno tiež pripísať schopnosti valeriány upokojovať stres, ktorý v mnohých prípadoch tieto príznaky zhoršuje.

Účinky valeriány lekárskej

Zložky, ktoré valeriána lekárska obsahuje, sú schopné zvyšovať v mozgu hladinu nervovej chemickej látky – gama-aminomaslovej kyseliny GABA. Týmto pôsobením podporuje spánok a zmierňuje úzkostné stavy. Na rozdiel od benzodiazepínov, látok, ako je diazepam (valium) alebo alprazolam (xanax), nie je valeriána návyková a nezostáva po nej pocit omámenosti.

Nevyvoláva spánok priamo, ale upokojuje mozog aj telo a spánok sa dostavuje prirodzenou cestou. Jedným z jej priaznivých účinkov pri nespavosti je práve tento prirodzený spôsob útlmu, ktorý vo vás ráno nezanechá pocit akéhosi omámenia, ako tomu býva po niektorých bežne predpisovaných liekoch.

Podľa rôznych štúdií valeriána lekárska účinkuje rovnako dobre ako klasické lieky a v porovnaní s placebom sa zdá, že skôr k spánku „uspáva“. V štúdii 128 ľudí, ktorí dostávali buď jeden z dvoch prípravkov tejto byliny alebo placebo sa zistilo, že zlepšuje kvalitu spánku. Tí, ktorí užívali prípravky s valeriánou, zaspávali oveľa rýchlejšie a budili sa menej často ako tí, ktorí dostávali placebo.

V inej štúdii sa u pacientov s poruchami spánku takmer u všetkých sledovaných spánok počas užívania valeriány upravil. 44 percent chorých ohodnotilo kvalitu svojho spánku ako úplne perfektnú. Aj keď moderný záujem o túto bylinu ako liek proti úzkostným stavom je relatívne nedávny, ľudový liečitelia a fytoterapeuti ju na tento účel užívajú čoraz častejšie.

Nežiadúce účinky

Štúdie preukázali, že valeriána lekárska ani v dávkach vyšších, než je odporúčané množstvo, nemá žiadne nebezpečné vedľajšie účinky. Extrémne vysoké dávky však môžu vyvolať závraty, nepokoj, rozmazané videnie, bolesti hlavy, nauzeu a rannú malátnosť.

Užívanie

Pri nespavosti užívajte 250 až 500 mg práškového výťažku v tobolkách alebo tabletách, prípadne 1 lyžičku tinktúry 30 až 45 minút pred spaním. Niektoré štúdie preukázali, že vyššie dávky nemajú u väčšiny ľudí žiaden väčší efekt. Ak sú však tieto dávky neúčinné, môžete bezpečne užiť až 900 mg (2 lyžičky tinktúry) denne. Pri úzkostných stavoch užívajte dvakrát denne 250 mg a pred spaním 500 mg. Táto bylina má trochu nepríjemnú chuť, preto ak si zvolíte tinktúru, zmiešajte ju s trochou medu alebo cukru.

Hoci nie je návykovým prostriedkom, nie je dobré spoliehať sa len na jednu látku, či už rastlinného pôvodu či inú. Užívajte ju preto len asi dva týždne a nekombinujte ju s klasickými liekmi na spanie alebo ďalšími upokojujúcimi liekmi. Bezpečné je užívať valeriánu s inými bylinkami, napríklad s harmančekom, medovkou či mučenkou, ktoré jej účinok zvyšujú. Pri depresii ju možno užívať s ľubovníkom alebo bylinkou kava, hlavne ak máte súčasne úzkostné stavy.

Valeriána lekárska – zaujímavosti a rady

Klasické lieky na spanie často vyvolávajú rannú malátnosť, môžu preto spôsobiť zníženú schopnosť viesť motorové vozidlo alebo vykonávať nebezpečné práce. To však užívanie valeriány (podľa jednej štúdie) nespôsobuje. Vedci porovnávali účinky tejto byliny s  účinkami chmeľu, benzodiazepínového lieku a placeba. Bylinné prostriedky aj lieky upravovali kvalitu spánku, ale zatiaľ čo benzodiazepín znižoval nasledujúce ráno výkonnosť, valeriána a chmeľ nie.

Prípravky s valeriánou majú nepríjemný zápach, ktorý sa neskúsenému pacientovi môže zdať skazený. Nenechajte sa však odradiť – je to úplne normálne. Ak ju užívate počas dňa po nedostatočnom spánku, môže spôsobiť ospalosť. V tehotenstve a pri dojčení ju neužívajte. Ak máte zdravotné problémy poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov z valeriány so svojím lekárom.