KurkumaŽlto kvitnúca kurkuma je príbuzná zázvoru. Pestuje sa v Číne, Indonézii a Indii, kde rozomieľajú na prášok jej podzemok. Aktívna zložka kurkumy, kurkumín, je oranžovo sfarbený olej, ktorý má priaznivé účinky na celý rad chorôb. Je hlavnou zložkou korenia karí.

Okrem toho, že slúži ako korenie, používa sa kurkuma v čínskom a indickom lekárstve k zmierňovaniu chorobných stavov, od plynatosti až po nepravidelnú menštruáciu. Používa sa aj na konzervovanie a farbenie masla, syrov a iných mliečnych výrobkov. V západných krajinách je teraz uznávaná ako účinný protizápalový prostriedok a liek proti rakovine.

Využitie kurkumy


Kurkuma znižuje cholesterol a zmenšuje sklon k trombóze, zmierňuje zápaly kĺbov, zvlášť v ramenách, kolenách a lakťoch. Taktiež upokojuje zápal a bolesti pri reumatickej artritíde. Ďalej pomáha v prevencii rakoviny, zvlášť hrubého čreva. Kurkuma má prakticky rovnaký antioxidačný účinok ako vitamíny C a E, čo znamená, že poskytuje ochranu proti poškodeniu telesných buniek voľnými radikálmi, nestabilnými molekulami kyslíka.

Obzvlášť jej zložka kurkumín pôsobí protizápalovo. Pri lokálnom použití ako náplasť, alebo vnútorne má významný protirakovinový účinok a zdá sa, že aj malé dávky znižujú hladinu cholesterolu. Jej protizápalové a antioxidačné účinky (v kombinácii so schopnosťou zvyšovať sekréciu žlče a pečeňových enzýmov) jej umožňujú účinne chrániť pečeň.

Účinky kurkumy

Ak sa používa kurkuma vnútorne, spočíva jej zásadný protizápalový účinok v schopnosti potláčať zrážanlivosť krvných doštičiek a tlmiť uvoľňovanie zápalových faktorov. Predpokladá sa, že takisto stimuluje tvorbu kortizónu v nadobličkách, ktorý priamo podporuje liečivé procesy. Niektoré štúdie ukazujú, že kurkumím má na akútne zápalové procesy rovnaké účinky ako kortizón a fenylbutazón (ale v prípade chronických zápalov je jeho účinnosť iba polovičná).

Jeho výhodou je, že nie je vôbec toxický. Výskum ukazuje, že tento koreň nielenže dokáže potlačiť skorý vývoj rakovinových buniek, ale môže aj zastaviť progresiu ochorenia a podporiť vlastný antioxidačný systém organizmu.

Kombinácia antioxidačných a protizápalových schopností spolu so schopnosťou zvyšovať tvorbu žlče znamená, že kurkuma môže zohrávať životne dôležitú úlohu v ochrane pečene. Tým, že tento koreň zabraňuje tvorbe plynov alebo ich uvoľňuje, keď sa tvoria, má priaznivý vplyv na zažívací systém a môže zabrániť aj črevným kŕčom. V klinickom pokuse bolo pacientom s reumatoidnou artritídou podávaných 1200 mg kurkumínu denne.

Výsledky boli zrovnané so skupinou pacientov liečených klasicky fenylbutazónom v dávke 300 mg denne. Ukázalo sa, že v oboch skupinách došlo prakticky k rovnakej úprave stuhnutosti, opuchu kĺbov a k zlepšeniu pohyblivosti. Na rozdiel od fenylbutazónu nemal kurkumín užívaný v odporúčaných dávkach žiadne nepriaznivé vedľajšie účinky.

Nežiadúce účinky

Kurkuma sa zdá byť v odporúčaných dávkach veľmi bezpečná. Avšak podľa niektorých správ môže vo vysokých dávkach poškodzovať zažívacie ústrojenstvo, a dokonca mať aj vplyv na tvorbu vredov.

Užívanie kurkumy

Odporúčaná dávka kurkumy je 500 až 1000 mg suchého štandardizovaného výťažku (obsahujúceho 95 percent kurkumínu). Ak ju kombinujete pre lepšie vstrebávanie s bromelínom, je najlepšie ju užívať medzi jedlami.

Zaujímavosti a rady

Pri pokuse u 62 pacientov s ulcerujúcimi nádormi v ústach alebo na koži, nereagujúcich na chemoterapiu, rádioterapiu ani na chirurgickú liečbu, bola vykonávaná terapia lokálnej aplikácie kurkumového výťažku alebo kurkumínu trikrát denne po dobu 18 mesiacov. Na konci pokusu sa zistilo, že svrbenie sa zmiernilo o 70 percent, bolesť o 50 percent a veľkosť vredu o 10 percent.

Zvýšený príjem kurkumy obsiahnutej v potrave môže byť v niektorých prípadoch prospešný. Bolo by však nutné ju konzumovať vo veľkom množstve, aby sme získali dávku nutnú k liečivému účinku. Neprekračujte odporúčanú dávku. Aj keď je tento koreň celkom bezpečný, môže vo veľkých dávkach spôsobiť zažívacie ťažkosti, dokonca aj vredy. Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.

Kurkuma
5 (99.44%) 36 hodnotení

Ďalšie odporúčané články:

Kŕčové žily Zdravé žily majú chlopne, ktoré umožňujú prúdenie krvi len jedným smerom a zabraňujú spätnému toku. Ak tieto chlopne zoslabnú a úplne sa nedovierajú, ...
Očná infekcia Ak siahnete automaticky po očných kvapkách v okamihu, keď oči začnú slziť, červenať, páliť a svrbieť tak môžete niekedy stav skôr zhoršiť než zlepšiť....
Hloh obyčajný Hloh je buď ker, alebo strom dorastajúci až do výšky 9 metrov. Celé stáročia je vysádzaný a orezávaný ako živý plot okolo záhrad a polí. Spĺňa tak dve...
Ochorenia obličiek Obličky zbavujú telo odpadových látok a môžu byť poškodené toxínmi, liekmi, zápalom alebo iným procesom. Obličkové kamene a infekcie sú závažné ochore...
Zápal priedušiek Zápal priedušiek (bronchitída) je akútny alebo chronický zápal výstelky dýchacích ciest v pľúcach. Každá z týchto dvoch typov má úplne odlišné dôv...
Zápal pľúc (Pneumónia) Zápal pľúc (pneumónia) je zápalové ochorenie, pri ktorom dochádza k postihnutiu celého jedného laloku pľúc, zatiaľ čo zvyšok pľúc je nepostihnutý. Tot...
Arytmia srdca Srdce, ťažný kôň organizmu, sa sťahuje viac ako stotisíckrát denne, keď pumpuje životodarnú krv tisíckami kilometrov tepien, žíl a vlásočníc. Nepravid...
Mäta pieporná Mäta pieporná sa pestuje na celom svete ako korenie aj ako bylinka. Je prirodzený kríženec niekoľkých druhov mäty. Má štvorhrannú byľ, zašpicatené zel...