Kľukva sa oddávna používa v kuchyni a aj ako liek. Pôvodne americká rastlina v súčasnej dobe rastie divoko na rašeliniskách a slatinách v strednej a severnej Európe a v Severnej Amerike, kde sa tiež pestuje. Je príbuznou čučoriedkam a brusniciam.
Ako tradičný liek sa používali drvené bobuľky, ktoré sa prikladali na rany a nádory. Slúžili aj ako prostriedok proti skorbutu, ochoreniu z nedostatku vitamínu C. Neskôr sa tieto plody užívali pri liečení a prevencii infekcií močových ciest, vyvolaných E. coli alebo inými baktériami. Podobné, aj keď menej výrazné účinky majú aj brusnice.
Využitie kľukvy
Brusnica lieči infekciu vývodových močových ciest (predovšetkým močového mechúra), môže tiež pomáhať pri prevencii týchto ochorení. Pomáha odstraňovať zápach moču. V roku 1920 bolo zistené, že ľudia, ktorí tieto plody jedia vo väčšom množstve, majú kyslejší „čistejší“ moč. Účinok kľukvy spočíva v tom, že povzbudzuje tvorbu kyseliny hippurovej, o ktorej je preukázané, že má v močových cestách silný antibiotický účinok. Zistilo sa, že kyselina hippurová potláča a niekedy aj ničí baktérie vyvolávajúce močovú infekciu.
V neskorších štúdiách sa však ukázalo, že protiinfekčné pôsobenie brusnice môže byť tiež dôsledkom iných vlastností tohto ovocia. Zdá sa totiž, že kľukva zabraňuje priľnavosti škodlivých mikroorganizmov k bunkám sliznice močových ciest. Tým vzniknú menej priaznivé podmienky pre rozmnožovanie E. coli a iných baktérií v močových cestách a znižuje sa pravdepodobnosť infekcie.
Predpokladá sa, že látky ktoré tento efekt vyvolávajú, tvoria skupinu fytochemických látok známych ako proantokyanidíny. Sú obsiahnuté aj v brusnicovej šťave, nie však v grapefruitoch, pomarančoch, mangu a ananáse.
Účinky kľukvy
Súčasný výskum potvrdil účinnosť brusníc pri prevencii a liečení infekcií močových ciest. Niektoré štúdie preukázali, že denné užívanie kľukvy, či už vo forme kapsúl alebo šťavy, výrazne znižuje frekvenciu týchto infekcií. U žien sa infekcia močových ciest vyskytuje asi desaťkrát častejšie ako u mužov. Asi 25 až 35 percent žien vo veku 20 až 40 rokov sa s touto infekciou aspoň raz stretlo. Nie je však dôvod, prečo by tieto priaznivé vlastnosti kľukvy nemohli využívať aj muži.
Zdá sa tiež, že kľukva skracuje priebeh ochorenia močových ciest tým, že pomáha zmierňovať bolesti, pálenie, svrbenie a iné príznaky. Je však dôležité vedieť, že pretrvávajúce infekcie močových ciest musia byť riadne vyšetrené a liečené antibiotikami, aby nedošlo ku komplikáciám.
Kľukvovú šťavu možno bezpečne užívať aj v kombinácii s modernými klasickými liekmi, môže to naopak urýchliť proces hojenia. Brusnica pomáha zbavovať moč zápachu, takže ju s výhodou môžu užívať ľudia trpiaci nepríjemným zápachom pri inkontinencii. Pre svoj vysoký obsah vitamínu C je brusnica vynikajúcim prírodným potravinovým doplnkom.
Nežiadúce účinky
Nie sú známe žiadne vedľajšie účinky pri používaní kľukvy a to ako pri krátkodobom tak ani pri trvalejšom používaní. Brusnica veľkoplodá je tiež bezpečná pri používaní v tehotenstve a pri dojčení.
Užívanie
Na prevenciu recidív znížte dávku asi na polovicu tj. 400 mg výťažku brusnice veľkoplodej v kapsulách alebo 250 ml prírodnej kľukvovej šťavy. Kľukvu možno užívať pri jedle alebo nalačno. Účinok zvyšuje pitie väčšieho množstva tekutín počas liečby. Interakcie s anabolitikami nie sú známe, ale zvýšenie kyslosti moču môže znižovať účinnosť iných byliniek. Je preto lepšie v tomto prípade neužívať viac liečivých bylín naraz.
Zaujímavosti a rady
Dve 400 mg kapsuly kľukového výťažku majú rovnaký účinok ako 400 g čerstvého ovocia. Vo veľkej štúdii uvedenej v časopise amerických lekárov bolo sledovaných 153 žien (priemerného veku 78 rokov), ktoré nemali žiadne močové ťažkosti. Polovica z nich pila 300 ml neriedenej kľukvovej šťavy denne, druhá polovica dostávala placebo. Po štyroch až ôsmich týždňoch bolo u žien, ktoré pili šťavu, zistené menšie množstvo potenciálne choroboplodných baktérií, takže ich náchylnosť k močovej infekcii bola znížená.
Podľa iných štúdií má kľukva čiže brusnica veľkoplodá rovnaký účinok aj u mladších žien. Kľukva nemôže nahradiť antibiotiká pri liečení akútnych infekcií močových ciest. Pokiaľ nepocítite zlepšenie do 24 až 36 hodín poraďte sa so svojím lekárom. Vyhľadajte lekára ihneď, ak sa objaví horúčka, triaška, bolesti v chrbte alebo krv v moči. Môžu to byť príznaky infekcie obličiek vyžadujúce okamžitú lekársku starostlivosť.