chripkaViac ako tretina rodín s dvoma a viacerými deťmi zaplatí mesačne viac ako 10 eur na doplatky liekov. V chladnejších, jesenných a zimných mesiacoch sa tieto výdavky ešte zvyšujú. V jeseni a v zime rodiny nechajú v lekárni raz toľko peňazí ako na jar a v lete. Podľa štatistík patria práve rodiny s deťmi vo veku do 18 rokov medzi skupiny najviac ohrozené chudobou.

„Na zvýšenej chorobnosti detí v jesenných mesiacoch sa podieľa viacero faktorov. Predovšetkým je to zmena režimu po letných prázdninách – každodenné vstávanie a začlenenie sa do kolektívnych zariadení,“ ozrejmuje príčiny chorobnosti v chladných mesiacoch. MUDr. Pedanová. pediatrička služby Rodinný lekár.

Ako posilniť zdravie pred zimou?


„Doplnkovo už pred nástupom tohto obdobia u detí so zvýšenou náchylnosťou na ochorenia dýchacích ciest môžeme začať s aplikáciou niektorých imunitu podporujúcich prípravkov dostupných bežne v našich lekárňach, a to:

  • Vitamíny, fytofarmaká a prípravky na prírodnej báze, napr. Kaloba, Preventan, Imunoglukán.
  • Prípravky z hlivy ustricovej, homeopatiká – Oscillococcinum, Gunapreva.
  • Nevylučujeme ani imunomodulanciá v prípade vážnejšieho imunodeficit.
  • Netreba zabudnúť ani na možnosť vakcinácie proti chrípke cestou pediatra. Vakcíny sú dostupné zvyčajne už od septembra,“ dopĺňa MUDr. Pedanová.

Kde zdravotné ťažkosti konzultovať?

Väčšinu zdravotných problémov je lepšie ihneď konzultovať s lekárom bez nakupovania voľnopredajných liekov v lekárňach. Takúto možnosť ponúka služba Rodinný lekár, primárne určená pre rodiny s deťmi.

Služba Rodinný lekár funguje na princípoch telemedicíny, takže sa s lekárom spojíte telefonicky, alebo prostredníctvom videohovoru a to kedykoľvek, aj o polnoci, z pohodlia svojho domova. Túto možnosť využíva čoraz viac rodín s deťmi, vďaka rýchlemu prístupu k odbornej konzultácii s lekárom, vo chvíľach kedy sa zdravotné ťažkosti u dieťaťa prejavia.

Zdravie detí je pre rodičov snáď najdôležitejšou súčasťou spokojného rodinného života. Preto je dobré, že už aj na Slovensku existuje spojenie s lekárom, ktoré umožňuje začať s liečbou okamžite a nečakať do začatia ordinačných hodín najbližšieho zdravotného strediska.