Depresia ako ochorenie sa objavuje čoraz častejšie. Vedľa klasickej liečby je možné užívať aj potravinové doplnky, s ktorými možno dosiahnuť výborné výsledky. Depresia nie je len pocit rozladenosti a skleslosti, je to niekedy skľučujúce ochorenie ovplyvňujúce život postihnutého vo fyzickej, psychickej aj citovej oblasti.
Depresia ovplyvňuje nielen sebaoceňovanie a vnímanie iných ľudí, ale sťažuje aj bežné životné aktivity. Existujú rôzne formy depresie, od miernych depresívnych stavov (známych ako dystýmie), striedajúcich sa s radostne povznesenými stavmi, až k stavom hlbokej beznádeje (manická depresia). Najťažšou formou je melanchólia, ktorá môže viesť k samovražedným myšlienkam a k úplnej neschopnosti chorého vykonávať akúkoľvek činnosť.
Príčiny depresie
Depresia nemá jednotnú príčinu, jednou z nich je podľa odborníkov nerovnováha hladín mozgových chemických látok – neurotransmiterov, chemických „poslíčkov“ vedúcich vzruch od jednej nervovej bunky k druhej. Depresívna epizóda môže byť vyvolaná úmrtím blízkej osoby, rozvodom, život ohrozujúcou chorobou, stratou zamestnania aj inými závažnými udalosťami. Potravinové alergie, nedostatok rôznych živín a iných nutričných látok, reakcie na liečbu, stres, nadmerné požívanie alkoholu alebo drog – to všetko môže prispieť k depresii. Neschopnosť zvládnuť kritické situácie alebo pocity viny môžu tiež spolupôsobiť.
Charakteristickým typom depresie je sezónna depresia, postihujúca niektoré citlivé osoby v zimnom období z nedostatku denného svetla. Nedostatok slnka u nich vyvolá smútok, letargiu a únavu, postihnutí sa uzatvárajú do seba a nespamätajú sa skôr, než sa opäť predĺži deň.
Príznaky depresie
Depresia sa prejavuje trvalo smutnou a otupenou náladou, stratou potešenia z bežných aktivít vrátane sexu, poruchami spánku, poklesom energie, únavou, zlou alebo naopak narastajúcou chuťou do jedla – váhovými prírastkami alebo úbytkami, pocitmi viny, sebapodceňovaním a bezmocnosťou, neľahkým sústredením, podráždenosťou, plačlivosťou, najrôznejšími chronickými bolesťami a ťažkosťami, myšlienkami na smrť a samovraždu.
Liečba depresie
Tým, ktorí užívajú antidepresíva, môžu často pomáhať vitamíny a minerály. Môžete pridať aj liečivé byliny alebo 5-HTP (hydroxytryptofán) – nie však oboje. Nesmiete však zvoliť žiadne kombinácie s predpísanými liekmi bez súhlasu lekára. Nikdy tiež bez jeho súhlasu neprerušujte predpísané liečenie depresie.
S depresiou bývajú spojené nízke hodnoty vitamínu B a vitamínu C. Tieto vitamíny hrajú úlohu pri tvorbe neurotransmiterov v mozgu a môžu zvyšovať účinnosť antidepresívnych liekov. Vápnik a horčík upokojujú nervy a môžu obzvlášť pomáhať v prípadoch, keď depresia narúša spánok. Čaje a tinktúry z medovky a rozmarínu takisto uvoľňujú napätie a depresie.
Ľubovník môže byť bezpečnou alternatívou ku klasickým liekom pre liečbu depresie, ktoré mávajú vedľajšie účinky. Nikdy sa však nesmie užívať zároveň s liekmi proti depresii! U ľudí nad 50 rokov býva v boji proti depresiám účinnejšie ginko dvojlaločné (gingko biloba) ako niektoré klasické lieky. 5-HTP je forma kyseliny tryptofánu, ktorá zvyšuje hodnoty serotonínu v mozgu a upravuje náladu. Ak trpíte úzkostnými stavmi, môžete so súhlasom svojho lekára užívať kavu (koreň z byliny Piper Methysticum – nie kofeínový nápoj) ako samostatný liek alebo spoločne s ľubovníkom, ginkom a 5-HTP.
Doporučené dávkovanie doplnkov pri depresii
- vitamín B komplex jednu tabletu každé ráno pri jedle
- vitamín C 500 mg dvakrát denne
- vápnik 500 mg spolu s 250 mg horčíka raz až dvakrát denne
- ľubovník 300 mg výťažku trikrát denne
- 5-HTP 100 mg trikrát denne
- ginko dvojlaločné (gingko biloba) 80 mg výťažku trikrát denne
Ak máte zdravotné problémy, poraďte sa o užívaní potravinových doplnkov so svojím lekárom.
Kedy vyhľadať lekára
Lekára vyhľadajte ak máte vy alebo niekto z vašich blízkych jasné príznaky depresie najmenej dva týždne. Keď vy sami alebo niekto z vašich blízkych uvažuje o samovražde, vyhľadajte okamžite neodkladnú pomoc.
Depresia – zaujímavosti a rady
Moriak, losos a mliečne výrobky obsahujú aminokyselinu tryptofán, preto ich zaradenie do jedálnička pri depresiách môže byť prospešné. Nízka hladina tryptofánu znižuje v mozgu tvorbu neurotransmiteru serotonínu, ktorý pomáha regulovať náladu. Ženy môžu byť na nedostatok tryptofánu obzvlášť citlivé.
Ženy trpiace depresiami mávajú krehké kosti, pretože nerovnováha chemických látok v mozgu môže byť spojená s redukciou hustoty kostí. Toto zvýšené riziko osteoporózy možno vyrovnať užívaním 10 mcg vitamínu D denne, s mimoriadnou dávkou vápnika a horčíka.
Najlepším antidepresívom je pravidelné cvičenie. Prestaňte fajčiť, nepite nadmerné množstvo alkoholu a kávy. Vyhľadajte psychologickú poradňu – mnohé súčasné liečebné techniky môžu pomôcť prerušiť bludný kruh depresívnych porúch.